Altana – o czym warto pamiętać?

Altana jest to niemal nieodłączny element każdego ogrodu. Warto ją posiadać gdyż może ona pełnić wiele funkcji. Dzięki altanie mamy możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych (no chyba że jest za zimno). Nie straszny nam jest upalny słoneczny dzień, gdyż mamy gdzie się chronić przed słońcem, jak i również jeśli pada deszcz, to nie musimy od razu zwijać imprezie rodzinnej. Altana szczególnie w ciepłe miesiące letnie potrafi stać się centrum, życia rodzinnego. W altanie można jeść śniadania oraz inne rodzinne posiłki, lub zasiąść na relaksującą popołudniową kawę.

O czym warto pamiętać kiedy budujemy altanę?

Kiedy budujemy altanę, przede wszystkim należy rozważyć przepisy prawa budowlanego. Te ostatnio w Polsce zależały, dlatego możemy w swoim ogrodzie wybudować altanę, która nie przekracza powierzchni 35 m2 bez zezwolenia. Zasada ta dotyczy wszystkich budynków takich między innymi jak szopa lub warsztat. Jedyne o czym musimy pamiętać to fakt, że nie wymaga pozwolenia taka budowa, jeżeli budujemy jeden taki budynek na 500 m2 działki. W praktyce oznacza to, że jeżeli mamy działkę o powierzchni właśnie 500 m2, to musimy się zdecydować czy wolimy mieć warsztat, szopę czy wolimy mieć altanę.

Materiałów, z których budujemy altanę jest dosyć sporo, ale generalnie dominuje drewno. Drewno wybierane do budowy altan jest różnego rodzaju. Może być sosnowe, dębowe lub bukowe. Najczęściej wybierane jest sosnowe ze względu na niską cenę. Niezależnie od rodzaju drewna powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy drewno to jest dobrze wysuszone (wilgotność poniżej 18%) inaczej po wybudowaniu będzie się wypaczać. Kolejną sprawą do sprawdzenia jest impregnacja. Jeżeli kupujemy gotowe elementy to powinny być one zaimpregnowane, czyli zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci, grzybów jak również szkodników. Jeżeli takie elementy zaimpregnowany nie są, gdyż wybraliśmy je ze względu na cenę, powinniśmy sami dołożyć starań aby je zaimpregnować.

Podstawa altany

Podstawa altany nie powinna być umieszczona bezpośrednio na gruncie. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie podmurówki fundamentowej, która zaizoluje drewno od podłoża. Z jednej strony przedłuży to czas żywotności altany, gdyż drewno pozbawione kontaktu z ziemią jednocześnie jest mniej atakowane przez wilgoć. Dodatkowo podmurówka spowoduje, że cała konstrukcja jest bardziej stabilna, co zmniejsza ryzyko wypaczenia się konstrukcji, w szczególności jeśli będzie intensywnie użytkowana.

Asortyment

W altanie dobrze aby było światło. Obecnie jest to sporo łatwiejsze do zrealizowania, gdyż oświetlenie na baterie działa całkiem sprawnie (są nawet modele samo ładujące baterię). Dobrze aby altana była wyposażona również w moskitierę, którą możemy rozwiesić wieczorem.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *