Badania na serce – wykonuj regularnie po 40. roku życia

Coraz młodsze osoby mają problemy z sercem – to najważniejszy narząd w ciele człowieka, dlatego nie można bagatelizować objawów związanych z jego działaniem. Po zakończeniu 40. roku życia warto rozpocząć regularną diagnostykę, aby w porę uchwycić niepokojące zmiany, a potem wdrożyć leczenie.

Problemy z sercem mogą mieć różną formę – najczęściej jednak mamy do czynienia z nieprawidłowym ciśnieniem, szybkim męczeniem się, przyspieszonym tętnem, które mogą pojawiać się także po wysiłku fizycznym. Te objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, ale nawet wtedy, gdy nie występują, warto systematycznie brać udział w diagnostyce. Jakie badania na serce warto wtedy przeprowadzać?

Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi

To podstawowe badanie pozwalające na określenie ciśnienia – może być ono prawidłowe, zbyt niskie albo zbyt wysokie. Podczas badania sprawdza się również tętno. Ciśnienie można sprawdzić w przychodni albo można robić to samodzielnie – ciśnieniomierze można obecnie zakupić w niskich cenach.

Oznaczenie poziomu cholesterolu

To proste i szybkie badanie krwi. Najczęściej bada się wtedy kilka parametrów, w tym cholesterol całkowity, jego frakcje LDL oraz HDL, a także trójglicerydy. Podwyższone poziomy świadczą o ryzyku chorób serca i układu krwionośnego. Badanie warto robić raz na rok.

Oznaczenie poziomu glukozy

Także zwiększony poziom glukozy ze krwi na niekorzystne działanie dla serca – nie tylko może świadczyć o ryzyku cukrzycy, ale też o chorobie wieńcowej. Badanie warto robić także raz do roku.

RTG klatki piersiowej

Dzięki badaniu rentgenowskiemu można wykryć ewentualne wady w budowie serca oraz zwapnienia zastawek i aorty. Gdy badanie wykaże płyn w worku osierdziowym lub w dolnych partiach płuc, może to także świadczyć o niewydolności serca.

EKG

To proste i nieinwazyjne badanie pozwala na zobrazowanie czynności elektrycznej serca. Pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca, przerostów serca, niedokrwienia. Przeprowadza się też EKG wysiłkowe, czyli w trakcie wysiłku.

Badanie metodą Holtera

Badanie to podobne jest do EKG, ale przeprowadzane jest przez 24 godziny, czyli podczas normalnego dnia pacjenta, dając szerszy obraz ewentualnych nieprawidłowości.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *