Jak ustrzec się przed popełnianiem błędów we franczyzie?

Ryzyko popełnienia błędów we franczyzie jest duże tak dla franczyzodawców, jak i franczyzobiorców. W jaki sposób można ustrzec się przed tymi błędami? Jak zaaranżować system franczyzowy tak, by w przyszłości uniknąć wszelkich błędów?

Zarówno z punktu widzenia franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy, elementów, o które należy zadbać, jest bardzo dużo. Wywiązywanie się z obowiązków, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w sieci franczyzowej, podwyższa ryzyko wystąpienia błędów o różnym podłożu. Jak zatem możemy ustrzec się przed popełnieniem błędów, jeżeli jesteśmy franczyzobiorcą czy franczyzodawcą?

Nieoptymalna weryfikacja kandydata

Błędem, na który należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest nieoptymalna weryfikacja kandydata dokonywana przez franczyzodawcę. Niesie to ze sobą bardzo duże ryzyko, które wpływa między innymi na szybkość rozwoju całej sieci – nieodpowiedni kandydaci po prostu hamują wzrost. Dlaczego dobierani są niewłaściwi franczyzobiorcy? Jest to charakterystyczne dla młodych systemów i wynika ze zbyt dużej chęci franczyzodawcy do sprzedaży licencji. Selekcja kandydatów jest bardzo ważnym aspektem tworzenia i zarządzania systemem franczyzowym, dlatego warto wykształcić odpowiednie procedury weryfikacji potencjalnych uczestników już na samym początku.

Zobacz, za jakie korzyści odpowiedzialne jest doradztwo we franczyzie. Wejdź na stronę arss.com.pl

Brak testów weryfikujących system

Wielu najpopularniejszych błędów w tworzeniu systemy franczyzowego można byłoby uniknąć, gdyby pierwsze testy funkcjonalności zostały odpowiednio przeprowadzone. W tym miejscu należy sobie uświadomić, że czas od początków tworzenia systemu do sprzedaży pierwszej licencji może wynosić nawet dwa-trzy lata. Przez ten czas należy dokonać szczegółowych testów, które pozwolą na odkrycie błędów jeszcze przed pozyskaniem pierwszego franczyzobiorcy.

Złe zarządzanie franczyzobiorcy

Tym, co może przytrafić się na każdym etapie rozwoju sieci franczyzowej, jest nieumiejętne zarządzanie franczyzobiorcy. Niewywiązywanie się ze swoich obowiązków skutecznie osłabia siłę całego systemu franczyzowego, nierzadko ma również bezpośredni wpływ na innych franczyzobiorców, szczególnie wtedy, kiedy system znajduje się dopiero w początkowym momencie. Bezpośrednio wynika to z nieoptymalnej weryfikacji kandydata i nierozpoznaniu cech świadczących o tym, że w przyszłości może on źle prowadzić swoją franczyzę.

Brak optymalizacji sieci franczyzowej

O odpowiednią optymalizację systemu franczyzowego warto zadbać już na początkowym etapie rozwoju. Jest to ważne w każdej branży – umożliwienie systemowego i bezproblemowego dostępu do dostawców będzie miało pozytywny wpływ na cały system. Warto także dołożyć wszelkich starań, by uszczelnić sieć, co można uzyskać dzięki jasno sprecyzowanej i dobrze skonstruowanej umowie franczyzy.

Wystrzeganie się błędów podczas tworzenia sieci franczyzowej będzie miało niezmiernie pozytywny wpływ na przyszłość systemu i jego kondycję. Warto zatem odpowiednio przygotować się jeszcze przed pozyskaniem pierwszego franczyzobiorcy, a to może być gwarancją sukcesu naszej sieci.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *