Jakie śruby ze stali nierdzewnej są najczęściej stosowane?

Śruby, choć niepozorne, to nieodłączny element każdej konstrukcji, w dużej mierze determinujący jej parametry. Dlatego podczas projektowania poświęca się im zwykle sporo uwagi. Należy przy tym pamiętać, że korozja rozpoczyna się zwykle w okolicy gwintu łącznika, dlatego tak ważnym jest materiał, z jakiego jest on wykonany. Śruby nierdzewne są tu bez wątpienia liderem, ponieważ cechuje je duża żywotność, wytrzymałość oraz, co za tym idzie, brak konieczności częstych i, bądź co bądź, kosztownych wymian. Trzeba jednak zaznaczyć, że kategoria „śruby nierdzewne” jest bardzo pojemna i obejmuje szereg produktów o odmiennych właściwościach i zastosowaniach, a planując wykorzystanie któregoś z nich, warto wcześniej się zapoznać z jego parametrami.

Co to jest stal nierdzewna?

Stal nierdzewna to, obok miedzi, najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany stop metali. Cechuje go obniżona zawartość węgla, która to właściwość czyni go odpornym nie tylko na oddziaływanie warunków atmosferycznych, ale również kwasów i zasad o niskim stężeniu. Za tak imponującą charakterystyką stoi przede wszystkim zawarty w stali chrom, który reaguje z tlenem tworząc cienką, niewidoczną gołym okiem i odporną na korozję warstwę tlenku chromu. Stop ten posiada zdolność samoczynnego odbudowywania się w razie pojawienia się jakichkolwiek uszkodzeń. Ponadto, stal nierdzewna jest materiałem żarowytrzymałym, łatwym w utrzymaniu i w obróbce oraz, co niemniej istotne, posiada dość korzystny stosunek wagi do ceny.

Rodzaje śrub nierdzewnych

Śruby nierdzewne oznaczone są zawsze symbolami składającymi się z jednej litery i jednej cyfry. I choć dla laika może się wydawać przysłowiową „czarną magią”, to po bliższym przeanalizowaniu tematu owa kategoryzacja okazuje się stosunkowo łatwa i przystępna. Najprostszy podział grupuje śruby nierdzewne w trzy grupy:

  1. śruby A1, A2, A3, A4 i A5 wykonane ze stali niemagnetycznej i hartowanej,
  2. śruby C4, C3 i C1 posiadające silne właściwości magnetyczne i mocno hartowane,
  3. śruby F1 posiadające właściwości magnetyczne, ale niehartowane.

Najpopularniejsze śruby nierdzewne

Spośród wymienionych powyżej grup najczęściej stosowane są śruby A2, popularnie znane pod określeniem „nierdzewki”. Użyta do ich produkcji stal to materiał wysokostopowy, odporny na korozję oraz wytrzymały. Cechy te czynią śruby nierdzewne A2 niezastąpionym materiałem w budownictwie wodnym, okrętnictwie, konstruowaniu maszyn dla różnych gałęzi przemysłu, czy budowie mostów. Zwłaszcza, że są bardzo odporne na długotrwałe działanie wilgoci. Można je z powodzeniem stosować przy montowaniu balustrad zewnętrznych, namiotów magazynowych oraz pawilonów handlowych. Krótko mówiąc, są one dostępne wszędzie tam, gdzie ostateczne konstrukcje poddawane są silnej, długotrwałej eksploatacji i gdzie nie można sobie pozwolić na awaryjność czy zawodność. Wreszcie, na koniec nie sposób nie wspomnieć o eleganckim, stylowym wyglądzie stali, który, wraz z innymi, już wspomnianymi cechami, przesądził o wykorzystaniu śrub nierdzewnych do produkcji sprzętów, w tym AGD i RTV.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z firmy Stalmut.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *