Różne rodzaje zlewozmywaków na różne potrzeby

Zakup zlewozmywaka nie jest wcale taką łatwą sprawą. Wielość wzorów, kształtów i rozmiarów wcale nie ułatwia wyboru, o czym można się przekonać, oglądając ofertę sklepów stacjonarnych czy internetowych. Oprócz designu i materiału trzeba tez wybrać odpowiedni dla siebie sposób montażu – zlewozmywak nakładany, wpuszczany w blat czy też podwieszany.

Jakie szafki taki zlewozmywak?

Coraz rzadziej spotyka się już wolnostojące szafeczki z nakładanym zlewozmywakiem. Nie jest to zbyt fortunne rozwiązanie, ponieważ powstają szczeliny między powierzchnią sąsiednich szafek a zlewem. Dlatego też o wiele częściej kupuje się meble kuchenne do zabudowy. Nie ma wtedy mowy o żadnych niedociągnięciach, wszystko jest dopasowane co do milimetra, a ciąg szafek pokrywa długi, równy blat. W nim znajduje się miejsce na zlewozmywak, który jest wpuszczany do środka. Dzięki temu nie odznacza się zbytnio od powierzchni zabudowy, ładnie się z nią komponując.

Jeszcze subtelniej wygląda zlewozmywak podwieszany, czyli montowany do dołu zabudowy.  Który z nich wybrać? To zależy od aranżacji kuchni bądź planów projektowych. Najlepiej dopasować zlew do swoich potrzeb, wystroju danego miejsca z uwzględnieniem jego praktyczności. Powinien znajdować się na pewno  daleko od instalacji elektrycznej i płyty grzewczej ze względów bezpieczeństwa. Najlepiej umieścić zlew w takim miejscu, gdzie nie będzie żadnych trudności z dotarciem do niego podczas przygotowywania posiłków.

Zakup powinien być przemyślany, aby zlewozmywak nie tylko się podobał, ale pasował do aranżacji kuchni i spełniał swoje zadanie w pełni. Oczywiście warto też patrzeć na cenę. Sporo lukratywnych ofert zlewozmywaków znajduje się na stronach z aukcjami internetowymi: „https://allegro.pl/kategoria/kuchnia-zlewozmywaki-46126”.Tam można złowić naprawdę ciekawe produkty, których stosunek ceny do jakości jest optymalny.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Tutaj rodzi się kolejny problem, ponieważ każdy materiał, z jakiego wykonane są zlewozmywaki, ma swoje wady i zalety.

  • Pierwszy z nich zrobiony jest na bazie stali nierdzewnej. Rozwiązanie to wybiera mnóstwo ludzi, ponieważ stal jest surowcem trwałym, łatwo się go czyści i jest odporna na działanie wysokich temperatur. Jedyną jego wadą jest skłonność do zbierania zacieków i plam, których można się pozbyć, wycierając po każdym myciu naczyń zlew do sucha. Poziom generowanego hałasu też może czasami pozostawiać wiele do życzenia, ale na szczęście większość stalowym zlewozmywaków zaopatrzona jest w specjalne nakładki wyciszające. Generalnie stal szlachetna wygląda w kuchni elegancko i jeśli będzie szanowana, to na pewno zlew posłuży wiele dobrych lat.
  • Synetyczne granitowe, czyli kompozytowe – tego typu zlewozmywaki są również często wybierane ze względu na wyjątkową trwałość. Wykonane na bazie żywic syntetycznych oraz minerałów, są twarde jak kamień. Nie znać na ich powierzchni żadnych zarysowań, nie plamią się i odporne są na pęknięcia. Mogą występować w kilku kolorach – beżowym, białym, brązowym, zielonym i szarym. Aby jednak materiał, z jakiego wykonana jest zlewozmywak, zachował swoje walory etsyteczne i użytkowe, musi być często wycierany do sucha i myty za pomocą odpowiednich środków do syntetyków. Warto od czasu do czasu natłuścić każdą ze ścianek olejem jadalnym, co będzie stanowiło jeszcze większą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Granitowe – różnią się od kompozytowych tym, że zawiera się w nich więcej surowców mineralnych niż syntetycznych. Są bardzo trwałe, eleganckie i ciut droższe. Mają gładką powierzchnię, co sprzyja zachowaniu dużego stopnia higieny w strefie zmywania. Łatwo go utrzymać w czystości. Wystarczy nasączona specjalnym płynem szmatka i osuszenie. Taki zlewozmywak może towarzyszyć nam wiele lat, zachowując swoje wysokie walory estetyczne.
  • Ceramiczne – takie zlewozmywaki są bardzo eleganckie i zdobią niejedną wytworną kuchnię. Charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na różnego rodzaju zadrapania, odkształcenia czy plamy. Oczywiście tak, jak w przypadku zlewozmywaków granitowych, trzeba mocno o nie dbać, aby szkliwo zbyt szybko się nie wytarło. Niestety, mają jedną dużą wadę, którą jest wysoka cena. Za piękno i solidność trzeba trochę zapłacić.
  • Syntetyczne – tego typu zlewozmywaki też mają spore grono swoich wielbicieli. Niczym nie ustępują w trwałości od tych, wykonanych kamienia czy wypalanej gliny. Ładnie komponują się z zabudową, są eleganckie i odporne na zarysowania. Zagrozić może im tylko wysoka temperatura, na co trzeba wyjątkowo uważać. Ich faktura jest gładka i delikatna. Mogą być produkowane na bazie różnych materiałów m.in. akrylu.

Oprócz ww. rodzajów zlewozmywaków można również nabyć te, zrobione na bazie szkła czy ze stali emaliowanej. Przy zakupie zlewu liczy się także określony  rozmiar i kształt zlewu.  Może być jedno, dwu lub jedno i pół komorowy, z ociekaczem lub bez zależnie od potrzeb, liczby domowników i częstotliwości mycia naczyń. Najważniejsze jest to, aby zlewozmywak był praktyczny i ładnie komponował się z wystrojem wnętrza kuchni.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *