Mieszkanie na kredyt – jak zaoszczędzić

Rynek mieszkaniowy od wielu lat stale zyskuje na wartości, co skutkuje coraz wyższymi cenami lokali. Z tego powodu, niewiele osób może dziś sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę. Poza tym, często nie jest to również opłacalne, nawet jeśli dysponuje się wystarczającą kwotą. Co więc zrobić, aby kupić mieszkanie w sposób maksymalnie opłacalny?

Korzystny kredyt bankowy

Mieszkanie na kredyt to dobry pomysł, o ile wybierze się odpowiednią ofertę. Oprocentowanie, koszty dodatkowe, liczba oraz wysokość rat – to najważniejsze czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając kredyt. Należy mieć na uwadze, że bardzo często banki reklamują swoje kredyty jako nisko oprocentowane, jednak posiadają one wiele ukrytych kosztów dodatkowych. Inne instytucje natomiast zachwalają możliwość rozłożenia kredytu na kilkadziesiąt lat, czyli kilkaset rat. Jednak nie wspominają, iż z tego względu niebotycznie wzrastają koszty kredytu. Dlatego też, zawsze konieczne jest sprawdzenie wszystkich parametrów kredytu.

Porównanie ofert

Niewątpliwie, nie powinno się nigdy decydować na pierwszą poznaną ofertę kredytu mieszkaniowego, niezależnie od tego jak korzystna by nie była. Zawsze istnieje bowiem szansa, że w którymś banku oferta będzie jeszcze atrakcyjniejsza.

Wydaje się, że warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doskonale zna rynek nieruchomości. Doradca kredytowy wskaże, w których bankach szukać najbardziej opłacalnych ofert kredytów mieszkaniowych. Następnie pomoże on je zinterpretować, ażeby mieć pewność, że faktycznie wybierze się najtańszy kredyt.

Okres spłaty kredytu

Teoretycznie, im dłuższy okres spłaty kredytu tym lepiej. Jeśli bowiem kredyt spłaca się przez wiele lat, raty są niskie, przez co nie obciążają zbytnio budżetu. Jednakże, dla wielu osób kilkudziesięcioletnie obciążenie finansowe jest nie do zniesienia. Jak to jednak wygląda z perspektywy finansowej? Na jak długo zaciągać kredyt mieszkaniowy?

Rzecz jasna, wiele zależy od zdolności finansowych nabywców mieszkania. Niektórzy są w stanie pozwolić sobie na wyższe, a inni na niższe raty. Wydaje się, że najlepiej wybrać coś pośrodku. Najtaniej wychodzi teoretycznie zaciągnięcie kredytu na krótki okres czasu. Oprocentowanie jest bowiem w tym przypadku najniższe, podobnie jak dodatkowe opłaty. Niemniej jednak, nie zyskuje się na inflacji, która realnie obniża wartość kolejnych rat w przypadku kredytów długoterminowych. Z drugiej strony, inflacja w pewnym stopniu jest uwzględniana przez bank iw cenie kredytu, prze co te z najdłuższym okresem spłaty są najdroższe. Ponadto, nie sposób przewidzieć w jakim tempie będzie rosła inflacja w ciągu najbliższych 20 czy 30 lat, dlatego jest to zawsze pewne ryzyko.

Wkład własny

Olbrzymi wpływ na koszty kredytu ma również wkład własny. Im jest on większy tym lepiej i w zasadzie nie ma od tej reguły wyjątków. Po pierwsze, jeśli na starcie zapłaci się wyższą kwotę, mniej pozostaje do spłacenia. Po drugie natomiast, jeśli banki otrzymują wyższy wkład własny, zwykle pobierają mniejsze opłaty za kredyt mieszkaniowy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *