Gaz rozweselający dla dzieci – zalety, wskazania

Gaz rozweselający dla dzieci to rodzaj sedacji wziewnej, której podstawowym celem jest uspokojenie pacjenta obawiającego się czekającego go zabiegu. Środek ten stosuje się czasami również u osób dorosłych, które cierpią na dentofobię.

Po co dentysta podaje gaz rozweselający?

Stomatolog dziecięcy w Ursusie tłumaczy, że zastosowanie podtlenku azotu, czyli popularnego gazu rozweselającego, służy do uspokojenia pacjenta przed zabiegiem. Wizyt u dentysty obawia się sporo osób, także dorosłych. W przypadku dzieci opanowanie strachu jest jednak często niemożliwe, co z kolei utrudnia przeprowadzenia jakiejkolwiek interwencji stomatologicznej. Gaz rozweselający nie ma natomiast żadnego działania przeciwbólowego, jego celem jest jedynie obniżenie aktywności układu nerwowego, co prowadzi do uspokojenia dziecka. Sedacja podtlenkiem azotu nie prowadzi natomiast do wyłączenia świadomości. Jest to ważna zaleta, ponieważ spora część zabiegów dentystycznych wymaga kontaktu między pacjentem a lekarzem.

Jak działa gaz rozweselający?

Gaz rozweselający podaje się metodą sedacji wziewnej. Polega ona na oddychaniu w trakcie zabiegu przez pacjenta mieszaniną tlenu i podtlenku azotu. Podanie jej prowadzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju w trakcie samego leczenia. Pacjenci, zarówno ci mali, jak i dorośli, odczuwają dzięki temu mniejszy lęk przed wizytą u stomatologa. Gaz rozweselający wykorzystuje się do bardzo łagodnego uspokojenia. Jego zaletą jest szybkie indukowanie i wychodzenie pacjentów ze stanu lekkiego otępienia. Zdarza się, że po podaniu dzieciom gazu rozweselającego pojawia się u nich senność. Paradoksalnie podanie gazu jest zdecydowanie prostsze u dorosłych niż u dzieci. Maluchy mają bowiem większy język i nagłośnię, natomiast ich drogi oddechowe stawiają mocniejszy opór, struny głosowe wysunięte są bardziej do przodu i góry niż u dorosłych. Wszystko to utrudnia sedację.

Jak wygląda znieczulenie?

Wizyta rozpoczyna się od wywiadu i badania dziecka. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania sedacji wziewnej. Przed sedacją dziecko nie powinno jeść co najmniej 2 godziny. Znaczenie mają także przebyte ostatnio choroby ogólne oraz ewentualne alergie. W przypadku pozytywnej decyzji dziecko otrzymuje maseczkę (z reguły kolorową, która ma zachęcać do współpracy). Pod wpływem gazu rozweselającego dziecko staje się obojętne na to, co się wokół niego dzieje, dzięki czemu możliwe jest swobodne przeprowadzenie zabiegu. W trakcie działania gazu u dzieci często pojawiają się marzenia senne. Poza tym zabieg stomatologiczny przebiega tak samo jak bez użycia gazu.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

W większości przypadków dzieci bardzo łatwo wracają do stanu sprzed podania gazu, natomiast zdarza się, że podtlenek azotu wywołuje u nich nudności lub wymioty. Przeciwwskazaniem do wykonania sedacji są niektóre choroby neurologiczne. Nie stosuje się jej również przy chorobach, takich jak stwardnienie rozsiane lub porfiria. Sedacji oczywiście nie wykonuje się w przypadku nieżytu nosa, znacznego skrzywienia przegrody, chorób płuc.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *