Aranżacja sypialni – o czym pamiętać?

Sypialnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach czy mieszkaniach. To właśnie tam możemy odpocząć po ciężkim, długim dniu pracy i się zrelaksować. Dlatego, kiedy decydujemy o tym jak powinna wyglądać nasza sypialnia, warto zadbać o to, by jej wystrój sprzyjał oddawaniu się błogiemu wypoczynkowi.

Wybór i ustawienie łóżka

Nie ma chyba ważniejszej rzeczy w sypialni, niż właśnie łóżko. Musimy zatem poświęcić mu naprawdę dużo uwagi, gdy urządzamy wnętrza naszej prywatnej oazy spokoju.

Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiednio duże łóżko, które zapewni nam pełen komfort podczas snu. Przyjmuje się, że łóżko jednoosobowe powinno mieć minimum 140×200 cm, natomiast to dla dwóch osób, co najmniej 160×200 cm. Ogromnie ważne jest także to, aby wybrać odpowiedni materac, którego twardość będzie dopasowana do naszych indywidualnych upodobań. Warto zatem już w sklepie przetestować różne modele materacy.

Kolejna sprawa to ustawienie łóżka w sypialni. Większość osób, słusznie stara się ustawić je na środku pokoju, dzięki czemu obydwie osoby mają do niego bezpośredni, swobodny dostęp. Bardzo popularnym dodatkiem jest dzisiaj także zagłówek, który spełnia rolę praktyczną oraz dekoracyjną. W razie potrzeby pozwala nam się wygodnie oprzeć o ścianę, ale jest także ważnym elementem wystroju wnętrza.

Oświetlenie

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, również w sypialni niezbędne jest oświetlenie centralne, które zagwarantuje nam dostęp do odpowiednio intensywnego źródła światła, gdy tego potrzebujemy. Niezwykle istotne jest jednak w tym przypadku również oświetlenie punktowe – to jaśniejsze pozwoli na lekturę prze snem, a to przytłumione będzie sprzyjać wyciszeniu. W tej roli sprawdzą się  na przykład lampy w formie kinkietów zamontowane nisko  po obu stronach łóżka, czy też przenośne lampki na szafki nocne.

Dobór kolorów

Tak, jak w przypadku każdego innego wnętrza w naszym domu, to jakie kolory zastosujemy w sypialni, zależy głównie od naszych indywidualnych upodobań. Prawdą jest jednak to, że najlepiej sprawdzą się kolory stonowane, które będą sprzyjać spokojnemu odpoczynkowi .  Warto postawić na naturalne barwy w jasnych odcieniach –  beż, kolor kawowy i delikatny róż lub jasne zielenie. W otoczeniu tych kolorów poczujemy się bezpiecznie i nic nie będzie nas  rozpraszać s lub niepokoić tuż przed snem. Delikatne odcienie we wnętrzu pozwolą myślom odpłynąć i oczyścić umysł na koniec dnia. Zapraszamy po więcej inspiracji do sypialni na Tikkurila.pl.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *