Co warto wiedzieć o nasturcji jadalnej?

Co warto wiedzieć o nasturcji jadalnej?

Systematycznie spożywana nasturcja jadalna wspomaga prawidłową pracę organizmu. To naturalny antybiotyk, który można stosować na wiele sposobów. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się uprawiać omawianą roślinę. Ci, którzy obawiają się nadmiaru obowiązków, mogą zakupić gotowy susz, a nawet przyprawę.

Jakie właściwości posiada nasturcja?

Nasturcja właściwości sprawiają, że jest to roślina ciesząca się ogromną popularnością. Może stanowić dopełnienie domowych środków przeciwgrzybicznych oraz antybakteryjnych. Ekstrakt z omawianej rośliny przyspiesza przemianę materii, co jest szczególnie istotne dla osób borykających się z przewlekłymi zaparciami.

Nasturcja stosowana od zewnątrz pomoże na niedoskonałości skórne, liszaje, owrzodzenia i inne dermatozy. Warto wiedzieć, że można wykorzystać ją także do pielęgnacji włosów oraz skalpu. Jest niezastąpiona w przypadku łojotoku czy łupieżu.

Czy warto pić sok z nasturcji?

Naturalne metody dbania o zdrowie znane są już od pokoleń. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy pragną ograniczyć ilość stosowanych środków farmakologicznych. Sok z nasturcji zawiera w swoim składzie sporą ilość witaminy C. Dobroczynnie wpływa na pracę układu immunologicznego, co usatysfakcjonuje osoby narzekające na kiepską odporność.

Trzeba wspomnieć, że nasturcja polecana jest także w stanach przeziębienia i grypy. Łagodzie męczący kaszel i ułatwia oddychanie. Napar z liści nasturcji może przyspieszyć proces zdrowienia. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinien być on spożywany przez dzieci czy kobiety w ciąży.

Czy nasturcja pomaga na schorzenia układu pokarmowego?

Nasturcja właściwości sprawiają, że jest ona chętnie wybierana do zwalczania rozmaitych schorzeń. Jak już wspomniano, przyspiesza ona przemianę materii, a więc ułatwia eliminację resztek pokarmowych i związków toksycznie oddziałujących na organizm. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest ona dobrym wyborem!

Nasturcja jadalna nie jest rekomendowana w przypadku wrzodów żołądka oraz zapalenia błony śluzowej żołądka. Może ona pogłębić dolegliwości, a także wywołać szereg niepożądanych objawów. W takiej sytuacji warto jest sprawdzić właściwości innych roślin, które będą stanowić dopełnienie tradycyjnego leczenia farmakologicznego.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *