Co zabrać ze sobą na wyjazd na narty?

Marzą Ci się wyjazdy narciarskie? Bardzo słusznie, w porównaniu z innymi sposobami na spędzanie chłodnych dni, ta forma aktywności jest z wielu powodów znacznie lepszym wyborem. Nie tylko stanowi okazję do spotkania się z innymi ludźmi, ale też wiąże się z ruchem fizycznym. Jednak aby wyjazd był udany, należy zadbać o pewien podstawowy ekwipunek. Co więc zabrać ze sobą, gdy wybiera się na narty?

Sprzęt narciarski

To oczywiście podstawa podstaw. Trudno jechać na narty nie mając dostęp do nich samych. Oczywiście – jeśli nie posiadasz własnych, zawsze możesz skorzystać z wypożyczalni. Warto jednak już przed wyjazdem upewnić się, czy w miejscu docelowym takowa funkcjonuje i na jakich zasadach się z niej korzysta.

Narty to jednak nie wszystko. Istotne są również odpowiednie buty narciarskie, kijki, gogle oraz kask. Przynajmniej część z tego wyposażenia warto mieć własne.

Zaznaczmy również istotną kwestię – zdecydowanie nie warto bagatelizować znaczenia dwóch ostatnich spośród wymienionych akcesoriów. Cokolwiek by nie mówili niektórzy użytkownicy stoków, po całym dniu jeżdżenia po śniegu, który przecież znakomicie odbija światło, korzystanie z wyposażonych w odpowiednie filtry gogli po prostu okazuje się korzystne dla oczu. Jeśli zaś chodzi o kask… W tej kwestii często odbywają się podobne dyskusje, jak w przypadku kasków rowerowych. Wiele osób krytykuje konieczność noszenia takowego, jednak w praktyce w razie wypadku może on uratować zdrowie lub nawet życie. Tak więc zawsze o nim pamiętajmy i nie rezygnujmy z niego.

Odzież narciarska

Wybierając się na wyjazdy narciarskie koniecznie trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą odpowiedniej odzieży. Chodzi tu przede wszystkim o strój przeznaczony do jeżdżenia na stokach, ale nie tylko. Zacznijmy jednak właśnie od ubrań dostosowanych do użytkowania w warunkach częstej styczności ze śniegiem.

Choć osoby początkujące mogą stwierdzić, że przecież nie zamierzają się w śniegu tarzać, to w praktyce zwłaszcza oni są narażeni na częste upadki. Zwykłe ubrania w takiej sytuacji szybko by nasiąknęły wilgocią, co w połączeniu z niską temperaturą otoczenia nie jest najlepszym połączeniem. Tymczasem kurtki i spodnie narciarskie są tworzone właśnie z myślą o tym, aby nie dopuścić do przejścia wilgocią. Jednocześnie nowoczesna odzież tego typu uwzględnia i to, że w trakcie aktywności fizycznej organizm wydziela dużo ciepła – co wymaga również zachowania pewnego poziomu odprowadzania temperatury.

A skoro o odzieży mowa – nie zapomnijmy, że to także kwestia zabrania ze sobą odpowiednich rękawiczek, bo tu znów pojawia się problem związany z wilgocią – zwykłe, turystyczne modele po prostu nie będą odpowiednie do stosowania na stokach. Rękawice narciarskie są pod tym względem po prostu bardziej odporne.

Warto też pamiętać o stuptutach, które będą chronić buty przed przedostaniem się do ich wnętrza śniegu oraz o grubszych skarpetach, które utrzymają ciepło wokół stóp (zdecydowanie lepiej uniknąć odmrożenia palców).

Na koniec warto też pamiętać o zabraniu ze sobą odzieży na zmianę i… termosu z ciepłą herbatą lub kawą. Po kilku godzinach jazdy na nartach mogą się okazać wręcz zbawienne.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *