Czy warto budować zadaszenie tarasu?

Wypicie kawy na tarasie to wymarzona wizja poranka dla wielu osób. Niestety w naszym klimacie plany te często rujnowane są przez pogodę. Czy w takim razie warto zainwestować np. w PCW profilowane i stworzyć zadaszenie? Jakie zalety przemawiają za takim rozwiązaniem? Postaramy się pomóc podjąć właściwą decyzję!

Plusy i minusy montowania zadaszenia tarasu 

W celu ochrony od słońca czy opadów można oczywiście rozłożyć jednorazowo namiot lub parasol. Z czasem może to jednak stać się uciążliwe i wtedy kusząca staje się perspektywa zbudowania zadaszenia na stałe. Używając materiału takiego jak poliwęglan profilowany, możemy bowiem szybko stworzyć przepuszczający światło dach, który pozwoli dłużej korzystać z uroków przebywania poza domem. Przed podjęciem decyzji powstaje jednak w głowach właścicieli domów wiele obaw. Czy taka konstrukcja nie ograniczy dostępu światła? Czy nie zepsuje wyglądu budynku? Warto zaznaczyć, że zadaszenie ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Pozwala cieszyć się tarasem niezależnie od warunków pogodowych, a w przypadku użycia nieprzezroczystego materiału pozwala uzyskać w upalne dni trochę cienia. Dobrze wykonany projekt oraz ozdobienie konstrukcji dekoracjami potrafi też znacznie upiększyć każdy budynek. Jeśli zaś chodzi o dostęp światła słonecznego do pomieszczenia, zwykle salonu, wszystko zależy od wybranego tworzywa. Blachodachówka faktycznie zaciemni pokój, jednak już PCW profilowane w wersji przezroczystej zapewni dostęp światła, o ile tylko zadbamy, by zimą nie zalegał na nim śnieg, a jesienią liście.

PCW, poliwęglan profilowany czy inny materiał? Co wybrać na zadaszenie? 

Obecnie mamy naprawdę bogaty wybór materiałów. Jeśli chodzi o sam szkielet zabudowy tarasu, może on być drewniany lub metalowy. Pierwsza opcja przypadnie do gustu wielbicielom naturalnych materiałów, jednak wiąże się z koniecznością regularnej impregnacji. Popularne pokrycia dachowe to natomiast m.in. PCW profilowane, poliwęglan profilowany, blachodachówka i szkło. Niektórzy decydują się też na dachy w całości z drewna lub zielonych pnączy. O takie naturalne zadaszenia trzeba jednak dbać, na co nie każdy znajdzie czas. Szklany dach będzie natomiast ciężki i podtrzymującą go konstrukcja musi być wtedy naprawdę mocna. Blachodachówka zaś, jak już wspomnieliśmy, nie przepuszcza światła, co przekłada się na komfort korzystania z salonu. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast wykorzystanie przezroczystych tworzyw sztucznych. PCW profilowane oraz poliwęglan profilowany są lekkie, trwałe i zapewniają dostęp naturalnego światła. Co więcej, mocowane w profilach aluminiowych płyty z PCW lub poliwęglanu nie odbiorą domowi uroku, a przeciwnie – będą prezentować się bardzo estetycznie, elegancko i nowocześnie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *