Czym jest faktura marża?

Wśród przedsiębiorców dużym uznaniem cieszy się faktura marża – co trzeba wiedzieć omówimy w tym tekście. W niektórych sytuacjach pojawia się możliwość zastosowania faktury marża, czyli specjalnego dokumentu związanego z procedurą rozliczania podatku.

Kiedy wystawiana jest faktura marża?

Wśród takich sytuacji można wymienić zakup używanego samochodu w komisie oraz kupno telefonu komórkowego w serwisie aukcyjnym. W tym artykule podpowiemy, kiedy można wystawić taką fakturę, a także wymienimy jej największe korzyści. Na początku trzeba jedna sprecyzować, czym tak naprawdę jest marża w podatku VAT. Jest to różnica między kwotą przekazaną przez nabywcę towarów lub usług a dokładną ceną nabycia. Należy pamiętać, że od tej wartości trzeba jeszcze odjąć kwotę podatku. To sprawia, że sprzedawca odlicza podatek VAT jedynie od marży. Nie ma już możliwości odprowadzenia VAT-u z faktury zakupy. Mimo wszystko jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich sprzedawców, którzy mogą w ten sposób płacić zdecydowanie mniejsze podatki.

Konstrukcja faktury

Jeśli nie jesteś pewny zasady działania faktury marża to możesz skonsultować się z doświadczonym doradcą prawnym. Im szybciej wszystko zrozumiesz, tym lepiej dla ciebie, ponieważ będziesz mógł sprawniej i szybciej zarządzać swoim biznesem. Dla sprzedawców taka forma faktury jest zdecydowanie bardziej korzystna. Przepisy ogólne mówią o tym, że podatek VAT nalicza się od ogólnej wartości sprzedanych towarów. Jeśli chodzi o fakturę VAT marża to tylko prowizja, którą pobiera sprzedawca jest opodatkowana. To przyczynia się do tego, że kwota podatku VAT odprowadzona do urzędu skarbowego będzie dużo niższa.

Kogo dotyczy faktura marża?

Warto również zajrzeć do ustawy VAT, w której zostały szczegółowo opisane zasady rozliczania faktury marża. Trzeba też dokładnie wyjaśnić, kogo dotyczy Faktura marża – co trzeba wiedzieć i rozumieć wyjaśnimy za chwilę. Dotyczy ona podatników zajmujących się dostawami dzieł sztuki, a także osób, które świadczą usługi turystyczne oraz dokonują dostaw towarów używanych i przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków. Wśród przykładowych usług można jeszcze wymienić zakwaterowanie, ubezpieczenie, wyżywienie oraz transport. Nie ma znaczenia, kto jest odpowiedzialny za nabycie usług turystycznych, jeśli podatnik działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu oraz na własny rachunek.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *