Garaż czy carport, co wybrać?

Już na etapie wyboru wymarzonego projektu domu, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie klasyczny garaż, czy może carport. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zalety garażu

Jeśli garaż znajduje się w bryle domu, jego największą zaletą będzie łatwy dostęp z wnętrza budynku. Szczególnie mocno docenisz to podczas wietrznych i deszczowych dni, kiedy bez zmoknięcia będziesz mógł wejść prosto z samochodu do domu. Dzięki temu, że garaże mają ściany, zapewniając bardzo skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale i przed wścibskimi spojrzeniami.

Zalety carportu

Dużym plusem, który sprawia, że carporty mają przewagę nad garażami, jest niski koszt ich zakupu i krótki czas potrzebny na montaż. Gotowe Carport wiaty można ustawić na posesji nawet w ciągu kilku godzin, co stanowi ogromny atut, jeśli zależy Ci na czasie. Warto podkreślić, że tego rodzaju konstrukcję można ustawić niezależnie od budynku, w dowolnym miejscu na posesji.

Wady garażu

Wielu właścicieli domów jako minus garaży wskazuje fakt, że ich usytuowanie i zagospodarowanie najlepiej przemyśleć już na etapie projektowania domu. Tymczasem nie zawsze jest to możliwe. Czasem różne sytuacje zmuszają na przykład do zakupu dodatkowego auta, dla którego zabraknie już miejsca w garażu. Nierzadko okazuje się też, że liczba dodatkowych sprzętów, które mają być przechowywane w garażu, takich jak rowery czy kosiarki często z biegiem czasu zaczyna znacznie przewyższać pierwotne założenia w tym zakresie.

Wady carportu

Mimo licznych zalet carporty nie są wolne również od wad. W związku z tym, że zwykle nie posiadają pełnych ścian, nie zapewniają równie skutecznej ochrony jak murowany budynek. W przypadku przechowywania w nich innych urządzeń poza autami, na przykład rowerów czy kosiarek, trzeba także liczyć się z ryzykiem ich kradzieży, zwłaszcza jeśli nie zadbasz o żadne dodatkowe zabezpieczenie, które mogłoby je przed tym uchronić.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *