Gdzie i jak zamontować kamerę samochodową?

Kamery samochodowe są dość proste, jeżeli chodzi o użytkowanie, dlatego też ich montaż nie powinien sprawiać większego problemu. Instalacja wideorejestratora odbywa się całkowicie bez przeszkód, jednak to nie ona jest najważniejsza. Kluczem do prawidłowego działania kamerki jest jej odpowiednie umiejscowienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak ustawić kamerę samochodową lub szukasz porad gdzie umieścić wideorejestrator – skorzysta z naszego poniższego poradnika. Dzięki temu, Twoja kamerka będzie nagrywała otaczające Cię obiekty i współuczestników ruchu.

Montaż kamery samochodowej

Kamery do rejestrowania jazdy przeważnie posiadają już szerokokątne obiektywy. Dlatego nie musimy już zastanawiać się, czy lepiej zamontować kamerę z lewej, czy z prawej strony. Wystarczy umieścić ją na środku, ewentualnie delikatnie bliżej prawej strony, tak aby nie ściągała wzroku. Wideorejestrator wtedy będzie prawidłowo rejestrował równe pole widzenia po bokach pojazdu.

Zainteresowany kupnem kamerki? Koniecznie sprawdź rejestratory jazdy w sklepie on-line Smartcams.

Należy mieć na uwadze, że w niektórych krajach przepisy nakazują montaż kamery w taki sposób, aby kierowca w ogóle nie widział kamery. Wówczas należy umieścić ją za lusterkiem wstecznym.

Warto też skorzystać z metody ustawienia – 60% drogi i 40% nieba. Polega ona na odchyleniu obiektywu odrobinę ku górze, dzięki czemu zachowamy równowagę między ekspozycją, a szczegółami. Takie ustawienie zminimalizuje problem automatycznej korekty zbyt jasnego nieba. Po ustawieniu rejestratora warto podjechać bliżej sygnalizacji świetlnej i zobaczyć, czy górny sygnalizator jest widoczny. Wtedy – w razie niefortunnej sytuacji na drodze, będzie można udowodnić swoją niewinność.

Czyszczenie kamery samochodowej i przedniej szyby

Zanim przystąpimy do montażu kamerki, niezależnie od rodzaju uchwytu (na taśmę lub przyssawkę), należy dokładnie wyczyścić przednią szybę. Tak przygotowane miejsce zapewni prawidłowe przyleganie kleju oraz zniweluje ryzyko odczepienia się kamerki w trakcie jazdy.

Montaż kamery samochodowej powinien odbywać się w temperaturze pokojowej. Na pewno nie wolno robić tego w bezpośrednim słońcu. W momencie przymocowania uchwytu, należy przytrzymać go przez około 15 sekund, aby dobrze przylgnął.

Jak ustawić kamerkę samochodową?

Na rynku istnieją kamery samochodowe, które umożliwiają w swoich ustawieniach zmianę wartości ekspozycji. To bardzo przydatna funkcja, która cechuje dobre wideorejestratory. Najlepiej tę wartość ustawić ręcznie między +2 i -2. Warto jednak poeksperymentować z ustawieniami, ponieważ każde auto jest inne i kamera będzie tam układała się pod innym kątem.

Nie zawsze możemy osiągnąć pełną czytelność tablic rejestracyjnych. Wpływ na to może mieć czystość przedniej szyby, kąt padania światła, prędkość oraz warunki atmosferyczne. Tak wiele zmiennych, które wpływają na widoczność obrazu z kamery powodują, że nawet sprzęt z najwyższej półki może czasami zawieść.

Kamera samochodowa nie musi kosztować majątku. Istnieją rejestratory jazdy do 300 zł – sprawdź ranking!

Ustawienie ekspozycji pomoże temu zapobiec. W przypadku ciemnego parkingu, najlepiej wybrać ustawienie powodujące zbyt ciemne tło, jednak dobrze oświetlające niektóre elementy, jak właśnie tablice rejestracyjne. Większość testów dowodzi, że najlepsze i najbardziej optymalne ustawienie to ustawienie uniwersalne, tj. wartość ekspozycji -1/3 lub -2/3. Obraz będzie wtedy odrobine przyciemniony, ale w słoneczne dni zapewnimy sobie pełną przejrzystość i czytelność tablic rejestracyjnych.

zdjęcie: freepik.com

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *