Jak stosować odżywki białkowe

Wybór odżywek białkowych jest ogromny i stale rośnie! Można przebierać w gąszczu izolatów, koncentratów, matrixów, białek serwatkowych, kazeinowych, jajecznych itp. Więc jeśli dopiero zaczynasz swój plan treningowy, nie do końca może być dla ciebie jasne jakie odżywki na siłownię ze sobą zabrać oraz w jakich dawkach je stosować. Nie warto jednak się zniechęcać. Odżywki białkowe mają być twoim wsparciem, pomocną dłonią, kiedy brakuje ci siły.

Kiedy warto zdecydować się na odżywki

Odżywki białkowe potrafią być bardzo pomocne, ale nie są koniecznością, nawet jeśli intensywnie trenujesz. Ich praktyczność zawiera się w takim dobraniu składników, aby jak najlepiej wpływać na utratę masy, budowanie siły oraz poprawę kondycji. Wszystko to co znajduje się w odżywkach białkowych, odnajdziesz również w bardziej “konwencjonalnych” produktach spożywczych. Ryż z kurczakiem i warzywami, czy wszelkiego rodzaju sałatki bogate w mikroelementy są obowiązkowe jeśli zależy ci na dobrych efektach. Odżywki białkowe powinny stanowić jedynie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety, a nie stanowić jej zamiennik. Suplementy są przede wszystkim prostsze w przygotowaniu, a do tego zawierają taką ilość wartości odżywczych, aby sprostać potrzebom osoby aktywnej fizycznie. Jeśli trenujesz wyłącznie raz lub dwa w tygodniu do utrzymania ogólnej formy, poza odpowiednią dietą nie potrzebujesz dodatkowego wsparcia. Jednak jeśli ćwiczysz intensywniej, warto żebyś rozważył suplementację. Skontaktuj się w tym celu ze swoim trenerem, który doradzi ci jak uzupełniać swoje menu, aby nie brakowało w niej niczego.

Rodzaje odżywek

W zależności od rodzaju aktywności fizycznej oraz ilości ćwiczeń zależeć będzie jaką suplementację powinieneś wybrać. Do najpowszechniej używanych zaliczają koncentraty i izolaty białek serwatkowych, albuminy jaja, kazeina mleka oraz izolaty białek sojowych. Jeśli chodzisz na trening 3 razy w tygodniu, w zupełności wystarczająca będzie jedna porcja po wysiłku. Jako odżywki na siłownię sprawdzają się wtedy najlepiej koncentraty i izolaty białek serwatkowych, które charakteryzują się wysoką wartością odżywczą przy ekspresowej wchłanialności. Koncentraty białka serwatkowego sprawdzają się również doskonale jako odżywki na siłę. Chcąc z ich asystą zwiększyć siłę, w zupełności wystarczą ci dwie porcje – po treningu oraz po posiłku. Jako odżywki na masę najlepiej sprawdzają się za to izolaty, które wchłaniają się szybciej niż koncentraty. Wystarczają dawka to 2 do 3 porcji dziennie, zwykle po treningu a także po posiłkach. W doborze dawek nie sugeruj się wyłącznie opisem na opakowaniu, ale skontaktuj się z trenerem personalnym, który w oparciu o twój plan treningowy oraz dietę, pomoże ci w dobraniu najlepszego dawkowania.

Odżywki białkowe powinny stanowić uzupełnienie twojej diety, a nie jej zamiennik. Stosowane w odpowiednich dawkach, mogą stanowić ogromne wsparcie kiedy zależy ci na widocznych efektach. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed stosowaniem szczegółowo zapoznać się z ulotką oraz kupować wyłącznie atestowane produkty z certyfikowanych sklepów.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *