Kredyt pozabankowy – okazja czy oszustwo?

Od kilku lat niezwykłą popularnością cieszą się kredyty pozabankowe. Są to pożyczki oferowane przez firmy prywatne. Mają one wielu zwolenników, nie brakuje jednak również głosów, iż należy trzymać się od tego typu firm jak najdalej. Jak zwykle, prawda leży mniej więcej pośrodku.

Pożyczka natychmiastowa bez zbędnych formalności

Zwykle firmy pozabankowe reklamują swoje kredyty jako natychmiastowe i udzielane bez zbędnych formalności. Rzeczywiście, pożyczkę tego typu można przeważnie otrzymać w kilkanaście minut, co najwyżej w ciągu 1-2 dni. W bankach trwa to zwykle dłużej, gdyż sprawdzana jest zdolność kredytowa oraz wiarygodność klienta. Jednakże, jest tak tylko w przypadku pierwszej pożyczki w danym banku, gdyż kolejne otrzymuje się już zwykle szybciej.

Firmy pozabankowe potrzebują jedynie najbardziej podstawowych informacji o kliencie. Pozyskują więc od niego dane personalne oraz informacje o zatrudnieniu. Niemniej jednak, w przypadku kredytu pozabankowego można być praktycznie pewnym, że podane informacje o dochodach i zatrudnieniu nie zostaną przez nikogo sprawdzone. Nie ma na to zwyczajnie czasu, gdyż firmy kładą olbrzymi nacisk na tempo rozpatrywania wniosków kredytowych.

Każdy może dostać kredyt

Oczywiście, stwierdzenie, że każdy może otrzymać kredyt od firmy pozabankowej jest pewnym uproszczeniem. Istnieją bowiem pewne ograniczenia. Przede wszystkim, niezbędne jest ukończenie osiemnastego roku życia. Ponadto, nie każda firma jest tak samo liberalna. W niektórych wymagany jest całkiem wysoki dochód, ażeby możliwe było udzielenie pożyczki. Z drugiej strony, jak już wspomniano, informacje o dochodach pochodzą od klienta, więc niekoniecznie muszą odpowiadać rzeczywistości.

Wydaje się, że rynek kredytów pozabankowych rozwinął się w tak dużym stopniu przede wszystkim dzięki dostępności dla dłużników. Banki konsekwentnie odmawiają kredytów osobom widniejącym w rejestrze dłużników. Również niewielka zdolność kredytów wynikająca z wielu zadłużeń, pomimo braku wpisu w rejestrze, uniemożliwia zaciągnięcie kolejnego kredytu. Firmy pozabankowe natomiast nie robią problemów nawet tym, którzy mają poważne problemy z już zaciągniętymi pożyczkami. Czy jednak jest się z czego cieszyć? Wydaje się, że często dla mocno zadłużonych klientów zaciąganie pożyczek pozabankowych okazuje się zgubne. Jeśli jednak potrafią zachować zdrowy rozsądek, kredyt może im pomóc wydostać się z kiepskiego położenia.

Argumenty przeciwników

Wydaje się, że z racji na właściwości kredytów pozabankowych, nie ma co się dziwić skrajnym opiniom na ich temat. Największa ich zaletą zdaje się być duża dostępność oraz szybki czas realizacji. Niemniej jednak, nawet te cechy mogą okazać się dla co poniektórych zgubne.

Ponadto, przeciwnicy kredytów pozabankowych wskazują na wysokie koszty związane z pożyczkami udzielanymi poza bankami. Rzeczywiście, nie sposób zaprzeczyć, że kredyty te są zdecydowanie droższe od tych, jakich udziela bank. Warto jednak zauważyć, że po kredyt od firmy prywatnej najczęściej ubiegają się osoby, które nie mają szans na pożyczkę bankową.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *