Co najbardziej niszczy zęby?

Kto nie marzył nigdy o lśniącym i śnieżno-białym uśmiechu? Nie ma chyba takiej osoby. Jednak niestety niektórzy nie wiedzą, jak doprowadzić do tego, by właśnie takie zęby mieć. Przede wszystkim warto wystrzegać się rzeczy, które uszkadzają nasze szkliwo i dobrze byłoby udać się po radę do lekarza stomatologa.

Co niszczy nasze zęby?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa i również nie będzie zapewne łatwa do przyjęcia dla wielu osób. Jeden z powodów, dlaczego nasze szkliwo bardzo szybko ulega uszkodzeniu i mamy z nim problem, może być naprawdę szokujący. Jaki mianowicie jest ten powód? Zbyt mocne i zbyt częste szczotkowanie zębów. Jeszcze niedawno wielu dentystów narzekało na to, że ich pacjenci nie mają w zwyczaju regularnego mycia zębów i przez to mają wiele problemów ze szkliwem i dziąsłami. Natomiast teraz nastąpiła zupełna odmiana. Można powiedzieć, że szczególnie wśród nastolatków, widać wręcz chorobliwe przykładanie się do tego, by zęby były dokładnie wyczyszczone. O ile regularne mycie jest bardzo ważne, to zbyt częste i zbyt mocne mycie może uszkadzać szkliwo i prowadzić do jego niszczenia. Szczególnie wtedy, gdy używamy szczoteczki z twardym włosiem. W ten sposób można także łatwo uszkodzić dziąsła.

To na co każdy powinien uważać, a co ludzie bardzo lubią, to także napoje gazowane. Poprzez zawarte w nich związki chemiczne, a także dużą ilość cukru, bardzo mocno psują one zęby. Szczególnie należy wystrzegać się tego, by zbyt długo nie przetrzymywać napoju w ustach. Najlepiej jest spożywać go przez słomkę i pozbawić dostępu do zębów.
Na zły stan naszych zębów mogą także wpłynąć cytrusy. Mimo że są one bardzo zdrowe i wspomagają naszą odporność, to i tak mogą nam zaszkodzić, a tak naprawdę to naszemu uzębieniu. W jaki sposób? Ludzie mają tendencję do mycia zębów po posiłkach i w tym wypadku to jest błąd. Lekarze zalecają, by po spożyciu cytrusów, unikać mycia zębów przez co najmniej godzinę. Kwasy owocowe szkodliwie wpływają na nasze zęby i ich stan, a po umyciu zębów mają one większy wpływ na zęby bez ochronnej warstwy, więc bardziej wpływają na niszczenie uzębienia.

Prócz tych powodów, można znaleźć jeszcze wiele innych. Warto się z nimi zapoznawać, ponieważ im więcej będziemy wiedzieli, tym łatwiej będzie nam uniknąć wszelkich szkodliwych czynników. Jeśli więc ktoś jeszcze nie zdążył zainteresować się swoimi zębami i tym, co im szkodzi, to właśnie teraz jest czas ku temu, by to zrobić. Wystarczy tylko poczytać artykuły specjalistów w Internecie lub porozmawiać ze znajomym dentystom. Uroda to nie tylko to, co widać stale, lecz także te chwilowe przebłyski w trakcie na przykład uśmiechu i należy o nią dbać na każdy możliwy sposób.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *