OKO – czy warto trzymać oszczędności na otwartych kontach oszczędnościowych?

Rośnie liczba osób świadomych, że posiadanie chociaż niewielkich oszczędności to inwestycja w lepsze samopoczucie. Wolne środki, po które można sięgnąć w każdej chwili, sprawiają, że nawet w sytuacjach losowych nie trzeba martwić się o domowy budżet, czy pożyczać pieniędzy. Warto odkładać z myślą o nieprzewidzianych wydatkach, przyjemnościach, czy na przykład na wymarzony urlop. Gdzie gromadzić środki, by były one bezpieczne?

Czasy trzymania gotówki w domu minęły. Wynagrodzenia są przesyłane na konta, a z pozycji własnego rachunku jest najwygodniej zarządzać finansami.

Konto osobiste

Najprostszą metodą gromadzenia pieniędzy jest konto osobiste – wystarczy pozostawić na nim określoną kwotę. Takie działanie wymaga jednak silnej woli, ponieważ płacąc za zakupy kartą debetową lub wykonując przelewy on-line, można łatwo wydać odłożone pieniądze. Dlatego warto otworzyć drugie konto, które nie będzie używane na co dzień.

Konto oszczędnościowe

Banki oferują klientom rachunek oszczędnościowy, na którym można gromadzić środki w dowolnej wysokości. W zależności od możliwości finansowych oraz silnej woli można odkładać co miesiąc nawet kilka złotych. To bardzo dobra metoda, by nauczyć się oszczędzania. Innym sposobem jest kupowanie towarów na promocjach, o czym więcej można przeczytać w artykule: Jak promocje pomagają oszczędzać pieniądze?

Konto oszczędnościowe – czy warto?

Otworzenie rachunku oszczędnościowego to dobry pomysł, warto jednak na bieżąco śledzić oferty i prowadzić pozyczkowy-portal.pl, by skorzystać z tej najbardziej opłacalnej. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z bankiem?

  • Brak produktów powiązanych – istnieją banki, które umożliwiają założenie rachunku oszczędnościowego jako dodatku do konta osobistego, warto o to spytać doradcę;
  • Wysokość opłat za prowadzenie konta – większość banków nie pobiera takiej opłaty;
  • Wysokość oprocentowania – średnio oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku, niektóre banki oferują dwa progi w zależności od wartości środków na rachunku;
  • Ilość darmowych wypłat w miesiącu – dobrze, by była chociaż jedna darmowa wypłata w miesiącu;
  • Dostęp on-line – do większości kont oszczędnościowych jest dostęp on-line.

Warto korzystać z dostępnych narzędzi, które mają ułatwiać oszczędzanie. Jednym z nich jest otwarte konto oszczędnościowe. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, by być w pełni zadowolonym z wybranego produktu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *