Pożyczanie pieniędzy przez osoby prowadzące działalność gospodarczą

Dla właścicieli firm – zwłaszcza tych prowadzących mikro i małe przedsiębiorstwa – jednym z najważniejszych elementów jest zachowanie płynności finansowej. Są jednak sytuacje, w których jej utrzymanie może być znacznie utrudnione. Z tego też powodu przedsiębiorcy sięgają po pożyczki. Na czym właściwie polega pożyczanie pieniędzy przez osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Na co nam pożyczki i kredyty?

Kredyty są najczęstszym źródłem finansowania działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorców – podobnie zresztą, jak i osób prywatnych – pieniądze można pożyczyć z banków i od firm pożyczkowych. Te pierwsze wybieramy, kiedy decydujemy się na dłuższy okres spłaty rat, drugie natomiast, gdy potrzebujemy natychmiastowej – ale nie ogromnej – gotówki. O zastrzyk finansowy możemy starać się zarówno na początku prowadzenia działalności gospodarczej – pożyczka na otwarcie przedsięwzięcia, jak i w dowolnym momencie prowadzenia firmy – pożyczka na różnego typu inwestycje. Pieniądze z pożyczki możemy przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Może być to rozwój firmy, spłata zadłużeń przedsiębiorstwa, wypłata wynagrodzeń czy zakup towaru.

Procedury i „papierologia” – pożyczki nie dla każdego?

Trzeba jednak pamiętać, że wizyta w banku wiąże się z mnóstwem formalności oraz często żmudną i skomplikowaną procedurą. Zwłaszcza dla młodych firm, które nie mogą poszczycić się jeszcze imponującym kapitałem i znacznymi obrotami, droga do uzyskania finansowania może być szczególnie wyboista. Bank musi bowiem sprawdzić naszą zdolność kredytową. A czym ona jest? To nic innego, jak zdolność do spłaty całego zobowiązania finansowego wraz z jego dodatkowymi kosztami w terminie określonym w umowie. Każdy bank, niezależnie od tego, czy udziela kredytu osobie fizycznej czy przedsiębiorstwu, za każdym razem dokładnie analizuje zdolność kredytową swojego klienta. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę dla firmy? Po pierwsze, musimy mieć firmę zarejestrowaną w Polsce – tylko firmy, które rozliczają się na terenie kraju, mogą ubiegać się o pieniądze, zarówno na rozpoczęcie działalności, jak i pożyczkę inwestycyjną na dalszy rozwój. Ważne jest również miejsce zamieszkania – aby otrzymać kredyt musimy mieszkać w Polsce. Po drugie, o wsparcie finansowe mogą ubiegać się właściciele firm, którzy mają ukończone 20 lat i nie przekraczają 80 roku życia. Po trzecie, nie możemy figurować w rejestrze dłużników BIG. Po czwarte, prowadzona działalność gospodarcza ma mieć status aktywny. Najprościej mówiąc chodzi o to, aby dana firma miała zarówno przychody, jak i koszty. Dana działalność nie może być zamknięta ani zawieszona. Początkujący przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się jednak na propozycje parabanków. Wiele z nich – na przykład pożyczki dla firm ratkomat.pl – oferuje załatwienie wszelkich formalności online. Aby więc otrzymać pieniądze, nawet nie musimy wychodzić z biura czy z domu. Cała procedura odbywa się poprzez Internet. Wypełniamy formularz internetowy i czekamy. Wniosek jest błyskawicznie analizowany, a pieniądze wysyłane przelewem bankowym zaraz po przyznaniu decyzji o pożyczce. Najczęściej już następnego dnia trafiają one na nasze konto firmowe.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *