Rodzaje elektrodrążarek i ich zastosowanie

Frezarki i tokarki są dla większości osób pracujących w branży obróbkowej oczywiste – albo kręci się frez i za pomocą swoich ostrzy skrawających usuwa materiał zamocowany w imadle, uzyskując dowolny kształt 3d, albo kręci się przedmiot obrabiany i obwodowo jest skrawany przez statyczny nóż tokarski, otrzymując dowolny kształt obrotowy. Elektrodrążarka drutowa lub też dowolna inna obrabiarka EDM to zupełnie „inna para kaloszy” – nie występuje tam efekt skrawania, ale wielokrotne (lub ciągłe) zwarcie pomiędzy narzędziem (elektrodą) a przedmiotem obrabianym, powodujące jego miejscową erozję i wypalenie oczekiwanego kształtu. Giełda maszyn cnc, taka jak portal Obrabiarka.pl jest pełna tego typu urządzeń, ale do czego one właściwie służą i czy będą lepszym rozwiązaniem od typowych obrabiarek skrawających dla naszej produkcji?

Przebijarki

Najbardziej podstawowym typem obrabiarki elektroerozyjnej jest przebijarka, zwana też czasem wiertarką EDM (electro discharge machining). W formie elektrody występuje tu cienka rurka, której zadaniem jest wykonać otwór o bardzo wysokich smukłościach (długi w stosunku do średnicy), który następnie wykorzysta elektrodrążarka drutowa, jako punkt startowy do przewleczenia drutu i wykonania cięcia kształtowego. Każda giełda maszyn cnc zawiera sporo takich maszyn, gdyż są one stosunkowo proste konstrukcyjnie, w wielu przypadkach nie wymagają sterowania cnc i poprzez stosunkowo niskie wymagania im stawiane, mogą być produkowane przez mniej zaawansowanych producentów. Jeżeli w naszej produkcji pojawia się elektrodrążarka drutowa, to prawie na pewno powinniśmy posiadać również przebijarkę, gdyż często wykonanie poprawnego otworu startowego na frezarkach jest mocno utrudnione.

Elektrodrążarki wgłębne

Elektrodrążarki wgłębne jako elektrodę wykorzystują wcześniej frezowany (lub rzadziej, również elektrodrążony) kształt wykonany z miedzi lub grafitu (dzięki ich świetnym możliwościom elektroprzewodzenia). Kształt ten następnie jest odwzorowywany na przedmiocie obrabianym przez ruch liniowy dochodzący do materiału i odsuwający się od niego. Nowoczesne modele pozwalają też na pracę w osiach liniowych XY w trakcie drążenia, dzięki czemu drążenie nie następuje na całej powierzchni elektrody jednocześnie co ułatwia m.in. odprowadzanie urobku. Najbardziej popularnym typem obrabiarki EDM jest jednak elektrodrążarka drutowa, którą posiada każda giełda maszyn cnc. Takie obrabiarki wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wyfrezowanie wymaganego kształtu, np. przy wymaganiu ostrych narożników wewnętrznych w kieszeniach, do których frez musiałby mieć bardzo małą średnicę i bardzo dużą długość.

 Elektrodrążarki drutowe

Elektrodrążarka drutowa, jako narzędzie/elektrodę wykorzystuje cienki drut, który przewijany jest między głowicami i drąży wycinając za pomocą tego drutu niemalże dowolne kształty przelotowe – zarówno 2.5d jak też w wypadku bardziej zaawansowanych modeli np. wiodącego producenta Mitsubishi lub też nieco tańszych produktów marki Accutex , również kształty z pochyleniami i kątami. Pozwala to na wykonywanie matryc, stempli, wykrojników i gniazd pod wkładki z bardzo wysokimi dokładnościami, dochodzącymi do pojedynczych mikronów (tysięcznych części milimetra).

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *