Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN coraz częściej stosowana

Musicie w najbliższym czasie kupić śruby? Elementy z tej kategorii są Wam potrzebne na przykład do konstrukcji czy do różnych maszyn? Dlaczego warto decydować się na produkty charakteryzujące się odpowiednią jakością? Co sprawia, że ludzie tak chętnie korzystają z elementów określanych przez normy ISO/DIN/PN? Jak szybko dokonać konwersji – na przykład biorąc pod uwagę oznaczenia polskie i niemieckie?

Dlaczego warto wybierać śruby o dobrej jakości?

Aktualnie na rynku panuje bardzo duży wybór. Jest bowiem wiele sklepów stacjonarnych albo internetowych, które posiadają w swoim asortymencie śruby. Na szczęście coraz więcej ludzi decyduje się na dobrej jakości produkty z tej kategorii. Oczywiście, cały czas są ludzie, którzy dają skusić się podejrzanie niskimi cenami – na przykład na różnych bazarach… Jest to jednak błędne podejście do tego tematu. Dlaczego? Trzeba zaznaczyć, że śruby, które nie spełniają określonych norm, po prostu słabiej wywiązują się ze swojego najważniejszego zadania. Takie elementy sprawią, że konstrukcje na przykład nie będą odpowiednio odporne na korozję itp. Źle dobrane śruby mogą również być niebezpieczne. Jeśli zastosujecie kiepskiej jakości elementy – na przykład w przypadku maszyn – to narazicie na szwank Wasze zdrowie – lub pracowników zajmujących się konkretnym sprzętem. Nie wolno zatem traktować po macoszemu tego aspektu. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i traktować to jako inwestycję, która szybko się zwróci. Dobrej jakości śruby – czy inne elementy – spowodują bowiem, że wszystko będzie działało tak, jak należy.

O czym mówią normy ISO/DIN/PN?

Coraz większe znaczenie mają wyżej wymienione normy. Co oznaczają poszczególne skróty? Polskie Normy – PN – są stanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, mają one znaczenie tak naprawdę tylko na terenie naszego kraju. W Polsce stosowane są również normy DIN – sankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Stowarzyszenie posiada siedzibę w Berlinie. Najbardziej powszechne i najczęściej stosowane są zaś normy ISO. Odpowiada za nim Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która działa już od 71 lat.

Co jednak zrobić, aby szybko dokonać konwersji pomiędzy poszczególnymi standardami? Śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem mają oznaczenie DIN 960. Jeśli użyjecie tabeli, to dowiecie się, że można je opisywać także jako ISO 8765. Ułatwia to pracę na przykład pomiędzy firmami z różnych krajów czy dokonanie szybkiego zamówienia w sklepie z takim asortymentem itp.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *