Czy warto żyć na kredyt?

Dla wielu ludzi kredyt to nie wybór, lecz konieczność. Są jednak tacy, którzy mogliby żyć na wysokim poziomie również bez pożyczek, a mimo to je zaciągają. Co powoduje ich wyborami i czy są one słuszne?

Życie na wyższym poziomie

Kredyty umożliwiają życie na wyższym poziomie od tego, jaki dają regularne dochody uzyskiwane dzięki pracy czy inwestycjom. Dlatego też, tak wiele osób bierze je regularnie, aby wyjechać na wakacje, kupić samochód, czy też sprzęt domowy. Rzecz w tym, iż wiele tych rzeczy jest tak drogich, iż wypłata po prostu nie wystarcza. Jedynym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu, a następnie spłacanie go w ratach. Warto zauważyć, że w takim przypadku pomocny jest tylko kredyt ratalny.

Nagłe wydatki

Ponadto, kredyt jest również przydatny w nagłych sytuacjach. Chodzi o choroby, wypadki czy awarie. W takich okolicznościach nie ma czasu na zbieranie pieniędzy, dlatego też konieczne jest wzięcie kredytu. Wiele osób dysponuje również oszczędnościami, jednak jak się okazuje, mimo to biorą kredyty. Wydaje się, że nie jest to wcale pozbawione sensu. Oszczędności zwykle odkłada się latami. Wydanie ich w jednej chwili sprawia, że traci się poczucie bezpieczeństwa. Każdy powinien mieć odłożoną pewną kwotę, która będzie dawała mu wspomniane poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też, powinno się je wydawać w sprawach naprawdę ostatecznych, gdy nie można dostać kredytu, nie ma czasu na ubieganie się o niego, czy też nie dysponuje się dochodem umożliwiającym jego spłatę.

Rodzaje kredytów

Oczywiście, o tym, czy kredyt to dobry pomysł decyduje również rodzaj pożyczki. Nie brakuje na rynku wysoko oprocentowanych kredytów, których zaciąganie jest skrajną nieodpowiedzialnością. Wiele jest jednak również takich, które posiadają niskie oprocentowanie, a harmonogram spłat jest przyjazny.

Wydaje się, że do najkorzystniejszych należą kredyty ratalne, o których była już wcześniej mowa. Umożliwiają one bowiem bardzo łatwą spłatę, która jest prawie że nieodczuwalna. Poza tym, jak wykazano wcześniej, w niektórych sytuacjach inne kredyty niż ratalne po prostu nie spełniają swoich funkcji.

Na co uważać?

Kredyt to produkt bankowy, który pozwala zarobić instytucji, ale również ułatwia życie zwykłym ludziom. Dlatego też, nie trzeba być w skrajnej potrzebie finansowej, aby wzięcie kredytu miało sens. Wręcz przeciwnie, niestabilność finansowa zwykle jest argumentem za rezygnacją z kredytu, gdyż oznacza niemożność jego spłaty.

Niemniej jednak, zaciągając jakiekolwiek rodzaju pożyczki trzeba zachować ostrożność. Rzecz w tym, aby cały czas mieć pod kontrolą liczbę posiadanych kredytów oraz kwotę zobowiązań. Nie trudno bowiem popaść w długi, które doprowadzą do utraty majątku. Warto zauważyć, że z racji rywalizacji na rynku banki są coraz liberalniejsze w udzielaniu pożyczek. Ponadto, istnieje szereg instytucji finansowych, które w ogóle nie sprawdzają zdolności kredytowej przed pożyczeniem pieniędzy. Dlatego też, klient sam musi zadbać o to, by nie zadłużyć się na kwoty znacząco przekraczające jego realne możliwości spłaty.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *