Wskazania do wizyty u kardiologa

Wizyta u kardiologa bywa bardzo stresująca. Każdy czuje się zaniepokojony na myśl o problemach z sercem. To przecież bardzo ważny organ w ludzkim ciele. Na szczęście wielu chorobom serca można zapobiegać.

Kiedy warto udać się do kardiologa?

Jest wiele wskazań do wizyty u specjalisty kardiologa. Co powinno szczególnie zaniepokoić pacjenta? Na pewno wszelkie zmiany w odczuwaniu pracy serca, uczucie szarpania, zwalniania lub przyspieszania pracy serca. Jeśli ktoś nagle męczy się szybciej niż kiedyś, również powinien odwiedzić kardiologa. Jeśli w rodzinie występowały choroby serca, warto przebadać się profilaktycznie. Lepiej zapobiegać niż później leczyć. Oprócz holtera lekarz może zlecić badania krwi, ponieważ nawet morfologia jest ważna, nie mówiąc już o innych parametrach.

O badaniu holter

Badanie holter polega na monitorowaniu i rejestracji aktywności serca. Pacjent musi nosić specjalny sprzęt, elektrody przypięte do ciała. Czas badania to 24 lub 48 godzin, ale w specjalnych przypadkach holter może działać nawet 72 godziny i dłużej. Holter pomaga w wykryciu zaburzeń pracy serca, wykrywa arytmię i inne nieprawidłowości, których lekarz nie jest w stanie wykryć w zwyczajnym badaniu. Holter to ogromne osiągnięcie medycyny. Zwykle badanie to jest zlecane przez lekarza kardiologa, ale bywa, że również lekarz rodzinny widzi taką potrzebę i wypisuje skierowanie. Najwięcej jednak z zapisu badania odczyta kardiolog. Na początku jednak na pewno zlecone zostanie EKG.

Ułatwienia dla pacjentów

Holter do domu to ogromne ułatwienie dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą iść do przychodni. Można uzgodnić odpowiedni dla obu stron termin badania. Kurier dostarczy sprzęt, a pacjent jest zobowiązany później go odesłać. Założeniem holtera zwykle zajmuje się pielęgniarka, jeśli jednak pacjent otrzymuje sprzęt do domu, musi samodzielnie sobie poradzić z założeniem go. Zazwyczaj może liczyć na wsparcie, na przykład telefoniczne, wykwalifikowanego personelu medycznego. Bardzo ważne jest, aby analizą wyników zajął się wykwalifikowany lekarz, biegły w ocenie takich zapisów. Wtedy można liczyć na rzetelną diagnozę i odpowiednie leczenie, które przyniesie dobre rezultaty.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *