Zamiast chłodu metalu – ciepłe drewno

Moda na ekologię i naturalne materiały rozpowszechniła się już na całym świecie. Z odnawialnych, przyjaznych dla środowiska materiałów tworzy się ubrania, przedmioty codziennego użytku, a ostatnio także zegarki.

Zamiast metalu i stali

Dotychczasowy trend w zakresie tworzenia i produkcji zegarków opierał się na przekonaniu, że produkty te powinny być jak najbardziej wytrzymałe, mocno i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do czasu, aż dwóch ekologów, entuzjastów z Włoch nie postanowiło wyprodukować zegarka z drewna. Swój produkt określili jako ekologiczny, a do jego stworzenia użyli drewna z odzysku. Kampanię marketingową oparli zaś na haśle, że każdy kupiony zegarek oznacza jedno posadzone drzewo. Szybko się okazało, że pomysł był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zarówno celebryci, jak i zwykli obywatele, próbowali odejść od bezmyślnego konsumpcjonizmu i wyścigu na kosztowne gadżety, na rzecz bardziej zaangażowanego społecznie konsumowania. Efektem była i jest rosnąca moda na zegarki wykonane z drewna. Do ich tworzenia wykorzystuje się tylko niektóre rodzaje drewna. Najczęściej jest to heban oraz bambus. Ten pierwszy cechuje się wysokim wskaźnikiem twardości w skali Janka i jego współczynnik wynosi aż 1500 jednostek. Bambus jest równie twardy, a jednocześnie lekki i niezwykle wytrzymały. Do wyrobu zegarków używa się też drzewa sandałowego, akacji oraz klonu. Ceny tych produktów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale potrafią też sięgnąć kilku czy kilkunastu tysięcy. Największą popularnością cieszą się drewniane zegarki ze średniej półki cenowej, czyli np. od Giacomo Design.

Zalety drewnianych zegarków

Niewątpliwym atutem tego typu zegarków jest ich ekologiczność. Są też po prostu modne. Z bardziej przyziemnych zalet należy wymienić ich lekkość. Nie ograniczają ruchów przedramienia i nosi się „niezauważalnie”. Nawet dłuższe ich używanie nie powoduje u nas kontuzji nadgarstka czy przedramienia, ani tym bardziej ucisku. Nawet największe i najcięższe zegarki wykonane z drewna nie ważą więcej niż czterdzieści dwa gramy. W porównaniu do produktów tworzonych ze stali to prawie nic. Dodatkowo drewno wolne jest od wszelkich toksycznych związków chemicznych i nie wywołuje alergii. Pod kopertą nie tworzą się odciski, podrażnienia ani żadne inne zmiany skórne.

Większość wyrobów tego typu wykonywana jest ręcznie. Dzięki temu każdy produkt jest niepowtarzalny, a różnicę między nimi są widoczne nawet dla niewprawnego oka. W epoce, kiedy przytłaczająca większość produktów wykonywana jest masowo, na taśmie to rzecz nie do przeceniania. Jeśli szukać w nich jakiś wad to trzeba stwierdzić, że zegarki tego typu nie są wodoodporne. Nie da się z nimi nurkować czy pływać. Nie nadają się zatem na zegarki sportowe. Zbyt częsty kontakt z wodą sprawia, że drewno odkształca, co w dłuższej perspektywie oznacza deformacje samego zegarka. Są też nieco mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż zegarki stworzone ze stali. Jednak ich trwałość i żywotność jest porównywalna z każdym innym zegarkiem. Mechanizm, który jest w środku to bowiem w większości wypadków ten sam model, który jest używany przy zegarkach obudowanych metalem czy plastikiem. W tym artykule opisano szerzej różnice pomiędzy drewnianymi i metalowymi zegarkami.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *