Zegarek do nurkowania – jak wybrać?

Nurkowanie stało się sportem bardzo popularnym, dlatego tez na rynku można zauważyć zwiększone zainteresowanie wszelkimi gadżetami związanymi z tym sportem. Nieodłącznym wyposażeniem każdej osoby, która nurkuje jest zegarek do nurkowania. Wybór odpowiedniego zegarka jest nie lada wyzwaniem. Producenci bowiem wypuszczają na rynek tyle nowości, że wybór najlepszego zegarka do nurkowania musi być bardzo dobrze przemyślany.

Zegarek do nurkowania – wodoszczelność

Zegarki do nurkowania różnią się od zwykłych zegarków nowoczesnymi funkcjami, które są przydatne nie tylko na lądzie, ale przede wszystkim pod wodą. Dlatego też tak ważnym aspektem jest wodoszczelność. Zegarki do nurkowania profesjonalnego powinny mieć poziom wodoszczelności na poziomie od 20 do 30 ATM. Tylko takie zegarki pozwalają na nurkowanie z pełnym wyposażeniem – aqualungiem. Zegarki o skali wodoszczelności do 5 ATM pozwalają tylko na pływanie, natomiast zegarki o skali od 5 do 10 ATM mogą służyć do nurkowania w masce. Jak wspomniano wcześniej, tylko zegarek do nurkowania o wodoszczelności 20-30 ATM pozwala na nurkowanie z całym wyposażeniem, czyli butlą ze sprężonym powietrzem lub mieszaniną gazów, automatem oddechowym oraz rurkami łączącymi te elementy.

Na co zwracać uwagę oprócz wodoszczelności?

Wodoszczelność jest podstawowym kryterium, według którego można podzielić zegarki dostępne na rynku. Jednak oprócz tego aspektu warto zastanowić się nad innymi, by wybrać najlepszy model zegarka do nurkowania z możliwych. Kolejnym, bardzo ważnym elementem zegarka jest bezel, czyli ruchoma część, która umieszczona jest na kopercie zegarka. Bezel to element służący do odmierzania czasu pod wodą. Dzięki niemu nurkowie mogą dobrze zaplanować przerwy, które są im potrzebne na dekompresję. Zegarek do nurkowania musi posiadać zakręcaną koronkę i dekiel, które gwarantują wodoszczelność na wysokim poziomie. Przed każdym zanurzeniem warto jednak dobrze sprawdzić, czy te elementy są na pewno zakręcone, by do wewnętrznego mechanizmu zegarka nie dostała się woda.

Zegarki do nurkowania – aspekt wizualny

Oprócz funkcji typowo technicznych, które usprawniają pracę i ułatwiają nurkowanie, warto zastanowić się także nad aspektem wizualnym zegarka do nurkowania. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlanie indeksów, które wpływa na zwiększone walory wizualne zegarka oraz lepszą widoczność pod wodą. Przeważnie w zegarkach przeznaczonych do nurkowania indeksy są pokryte specjalną warstwą luminescencyjną, która ułatwia korzystanie z zegarka pod wodą. Zegarek do nurkowania powinien być wyposażony w pasek silikonowy lub bransoletę. Niestety w przypadku nurkowania nie są zalecane paski skórzane, gdyż woda źle na nie wpływa.

Wybór odpowiedniego zegarka do nurkowania jest trudnym zadaniem. Warto przed zakupem dokładnie zastanowić się, by wybrać najlepszy model.

zegarek do nurkowania.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *