Aparaty korygujące wady zgryzu

Niektórzy sądzą, że wada zgryzu stanowi jedynie problem estetyczny. Okazuje się, że nie tylko. Nieprawidłowy zgryz zaburza pracę przewodu pokarmowego, ponieważ do żołądka trafia pokarm niewłaściwie rozdrobniony, a ponadto powierzchnie zębów nadmiernie się ścierają. Prawidłowy zgryz i proste zęby są mniej narażone na próchnicę (łatwiej i dokładniej można je wyczyścić) i różne choroby przyzębia, takie, jak np. stany zapalne dziąseł. Nieleczona wada zgryzu może doprowadzić nawet do zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne można podzielić na ruchome i nieruchome. Te pierwsze (przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży), jak sama nazwa wskazuje, mogą być wyjmowane przez pacjenta. Modele nieruchome pozostają natomiast zamocowane na zębach przez cały okres trwania leczenia.

Klasyczny aparat metalowy

Stosuje się go najczęściej. Jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Chociaż wygląda mało estetycznie, można w nim, podczas kolejnych wizyt, dobierać różne kolory ligatur, np. w zależności od pory roku, czy zmiany wizerunku.

Klasyczny aparat kosmetyczny

Posiada on półprzezroczyste lub całkiem przezroczyste zamki, które dobrze współgrają z naturalną barwą zębów, dzięki czemu aparat pozostaje mało widoczny. Niestety, modele tego typu są bardzo delikatne i często pękają.

Nakładki Invisalign

W nowoczesnej ortodoncji od pewnego czasu stosuje się biokompatybilne nakładki, które można zdejmować, np. podczas spożywania posiłku, czy ważnych spotkań biznesowych. Są one prawie niezauważalne, ponieważ wykonuje się je z przezroczystego plastiku. Szyny sporządza się indywidualnie dla każdego pacjenta, aby idealnie przylegały do zębów. Są niekłopotliwe i bezbolesne, ale niestety dosyć drogie.

Aparaty lingwalne (językowe)

Należą do aparatów stałych, w których szynę mocuje się nie z przodu, ale z tyłu zębów (od strony podniebienia i języka). Dzięki temu są zupełnie niewidoczne, mogą jednak u niektórych pacjentów wpływać na niewyraźną mowę, np. seplenienie. Dzięki zastosowaniu innej techniki mocowania zamków leczenie trwa znacznie krócej.

Odmian aparatów ortodontycznych jest znacznie więcej. Można się z nimi zapoznać na stronie tourmedica.pl. Portal umożliwia znalezienie wielu ciekawych metod z zakresu kosmetologii, czy chirurgii plastycznej. Dzięki niemu można także zapoznać się z szeroką ofertą zabiegów wykonywanych w wielu sprawdzonych klinikach na terenie całego kraju, a nawet umówić się na wizytę z konkretnym lekarzem.

Zapoznaj się także z zabiegiem przeszczepu włosów u mężczyzn na https://www.tourmedica.pl/kliniki/przeszczep-wlosow-metoda-safer-u-mezczyzn/

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *