Firanki czy rolety rzymskie – które rozwiązanie wybrać?

Odpowiednia dekoracja okna jest równie ważna we wnętrzu, jak wybór mebli czy dodatków. Jednak najczęściej poza funkcją estetyczną wybrane rozwiązanie musi pełnić również rolę zaciemniającą pomieszczenie czy przesłaniającą, by sąsiedzi i przechodnie nie wiedzieli, co dzieje się w mieszkaniu. Dobrym pomysłem może być zawieszenie firanek lub materiałowych rolet rzymskich. Pojawia się jednak dylemat, które z nich wybrać.

Tradycyjne firanki

Jeszcze kilka lat temu w większości mieszkań można było zobaczyć firanki z żakardu lub markizety – o mniejszych lub większych oczkach. Obu tkanin po praniu nie trzeba prasować, wystarczy powiesić je lekko wilgotne na oknie, a rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru. Swoją popularność zawdzięczały również wysokiej nieprzepuszczalności promieni słonecznych. Moda się zmieniła i obecnie najchętniej wybierane są firanki z delikatnych, cienkich tkanin w różnych kolorach, które można dowolnie układać na oknie. Prym wiodą tiule, woale oraz organza, które zawieszone na lekkich karniszach stanowią nietuzinkową dekorację wnętrza. Firanki to bardzo dobry sposób na zapewnienie pomieszczeniu intymności.

Rolety rzymskie do nowoczesnego wnętrza

Przed podjęciem decyzji o wyborze rolet warto zapoznać się z artykułem Rolety wewnętrzne – jakie wybrać, by nie żałować. Rolety rzymskie cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ występują w wielu wzorach i kolorach, a po zwinięciu układają się w eleganckie fałdy. Tkaninę, z której mają zostać uszyte, wybiera się na podstawie oczekiwanej funkcjonalności: delikatny woal lub tiul dla dekoracji, len, by podkreślić prosty charakter wnętrza, tafty i jedwabie do osłonięcia pomieszczenia przed promieniami słonecznymi i sztucznym światłem. Rolety rzymskie mogą być gładkie lub z nadrukiem, jest bardzo dużo dostępnych wzorów: kropki, paski czy motywy roślinne – to tylko niektóre z nich. Przeciwnicy tkanin na oknie oraz alergicy powinni zajrzeć na stronę www.systemysurma.pl, gdzie znajdą inne rozwiązania w kwestii przesłon okiennych.

Rolety rzymskie i firanki mają swoich przeciwników i zwolenników. To, które rozwiązanie zostanie wybrane, pozostaje kwestią gustu oraz roli, jaką ma pełnić w mieszkaniu. Mnogość tkanin, wzorów i kolorów dostępnych na rynku sprawia jednak, że nawet najbardziej wymagający dekorator własnych wnętrz znajdzie coś dla siebie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *