Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, przez którą osoba nią obciążona narażona jest na stres. Polega ona na zaczerwienieniu cery, czemu może towarzyszyć niezwykle przykre swędzenie. Warto też wiedzieć, że dolegliwość ta może przebiegać w niezwykle różnorodny sposób.

Osoba, która jest dotknięta atopowym zapaleniem skóry, może mieć okresy przejściowe, kiedy to atak ustępuje i jej zdrowie ulega znacznej poprawie. Po okresie ciszy zaś często dochodzi do ostrego nasilenia.

Atopowe zapalenie skóry ma drugą nazwę. Tu używa się terminu: wyprysk atopowy. Zjawisko to określa się także atopią.
Aby dobrze zdiagnozować schorzenie, warto się w szczególności przyjrzeć kolanom, łokciom, szyi oraz twarzy.
Bardzo rzadko zdarza się, że atopowe zapalenie skóry obejmuje całe ciało. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż dolegliwości często towarzyszą takie skutki uboczne, jak na przykład astma oskrzelowa.
Niezwykle dokuczliwy jest też katar sienny, czy też powszechne zapalenie spojówek.

Komu grozi atopowe zapalenie skóry?

Z przykrością stwierdzić trzeba, że atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyka małe dzieci.
Jeśli mamy do czynienia z chorym niemowlęciem, to dostrzec tutaj można czerwone policzki, na nich zaś łuszczącą się skórę.

Dziecko niestety odczuwa dyskomfort z powodu swojej choroby i próbuje drapać się w miejsca, które są swędzące.
Niestety-w zaognionych miejscach często widać różnego rodzaju strupki, czy też ropienie.

Starsze dzieci natomiast często cierpią na suchość skóry. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się, lub też zaleczyć atopowe zapalenie skóry.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Wszystko będzie tu zależało od indywidualnego przypadku. Niemniej jednak niezwykle skuteczne będzie nawilżanie skóry za pomocą specjalnie dedykowanych do skóry kosmetyków. Warto również wiedzieć, że w celu zwalczenia choroby trzeba unikać wszystkiego, co może chorobę zaognić.

Zdarza się na przykład, że osoba dotknięta atopowym zapaleniem skóry robi pranie w rękawiczkach, czy też nie może chodzić w butach z ciemnymi wkładkami. Są to dolegliwości znane. Organizm jest tu niezwykle wrażliwy i bardzo podatny na wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne, które mogą wynikać także z innych przyczyn.
W celu złagodzenia objawów choroby podaje się również leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie zniwelowanie reakcji alergicznej.

Życie osoby dotkniętej dolegliwością o tym profilu jest dosyć trudne, ponieważ po pierwsze – ma ona problemy o charakterze estetycznym, po drugie zaś odczuwa różnego rodzaju efekty uboczne, które niezwykle intensywnie utrudniają jej codzienne funkcjonowanie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *