Badania na serce – wykonuj regularnie po 40. roku życia

Coraz młodsze osoby mają problemy z sercem – to najważniejszy narząd w ciele człowieka, dlatego nie można bagatelizować objawów związanych z jego działaniem. Po zakończeniu 40. roku życia warto rozpocząć regularną diagnostykę, aby w porę uchwycić niepokojące zmiany, a potem wdrożyć leczenie.

Problemy z sercem mogą mieć różną formę – najczęściej jednak mamy do czynienia z nieprawidłowym ciśnieniem, szybkim męczeniem się, przyspieszonym tętnem, które mogą pojawiać się także po wysiłku fizycznym. Te objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, ale nawet wtedy, gdy nie występują, warto systematycznie brać udział w diagnostyce. Jakie badania na serce warto wtedy przeprowadzać?

Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi

To podstawowe badanie pozwalające na określenie ciśnienia – może być ono prawidłowe, zbyt niskie albo zbyt wysokie. Podczas badania sprawdza się również tętno. Ciśnienie można sprawdzić w przychodni albo można robić to samodzielnie – ciśnieniomierze można obecnie zakupić w niskich cenach.

Oznaczenie poziomu cholesterolu

To proste i szybkie badanie krwi. Najczęściej bada się wtedy kilka parametrów, w tym cholesterol całkowity, jego frakcje LDL oraz HDL, a także trójglicerydy. Podwyższone poziomy świadczą o ryzyku chorób serca i układu krwionośnego. Badanie warto robić raz na rok.

Oznaczenie poziomu glukozy

Także zwiększony poziom glukozy ze krwi na niekorzystne działanie dla serca – nie tylko może świadczyć o ryzyku cukrzycy, ale też o chorobie wieńcowej. Badanie warto robić także raz do roku.

RTG klatki piersiowej

Dzięki badaniu rentgenowskiemu można wykryć ewentualne wady w budowie serca oraz zwapnienia zastawek i aorty. Gdy badanie wykaże płyn w worku osierdziowym lub w dolnych partiach płuc, może to także świadczyć o niewydolności serca.

EKG

To proste i nieinwazyjne badanie pozwala na zobrazowanie czynności elektrycznej serca. Pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca, przerostów serca, niedokrwienia. Przeprowadza się też EKG wysiłkowe, czyli w trakcie wysiłku.

Badanie metodą Holtera

Badanie to podobne jest do EKG, ale przeprowadzane jest przez 24 godziny, czyli podczas normalnego dnia pacjenta, dając szerszy obraz ewentualnych nieprawidłowości.