Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Ból podczas stosunku może skutecznie zniechęcić do zbliżeń i niekorzystnie wpłynąć na życie seksualne. Chociaż dyskomfort odczuwają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, to statystyki pokazują, że problem dotyczy w głównej mierze pań. Przedstawiamy przyczyny dyspaurenii wraz ze sposobami zwalczania tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Infekcje intymne oraz choroby narządów rozrodczych

Ból podczas stosunku może być spowodowany infekcjami pochwy – najczęściej za powstawanie dyskomfortu odpowiada grzybica, rzęsistkowica, chlamydioza, a także opryszczka narządów płciowych. Zauważyłaś u siebie zmianę konsystencji i ilości wydzieliny z pochwy? Odczuwasz świąd i pieczenie okolic intymnych? W takiej sytuacji skonsultuj się ze swoim ginekologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Dyspaurenia może być również objawem endometriozy – wówczas ból nasila się w konkretnych pozycjach. Terapia poleca na podawaniu leków hormonalnych oraz przeciwzapalnych, stosuje się również zabiegi chirurgiczne lub laparoskopowe.

Alergia

Za ból w czasie stosunku odpowiadają również niektóre kosmetyki i lubrykanty, które wywołują reakcję alergiczną. Jeśli chcesz uniknąć podrażnienia wrażliwych okolic, wybieraj delikatne płyny do higieny intymnej, a także stosuj lubrykanty na bazie wody. Pamiętaj, że alergię mogą też wywołać niektóre proszki do prania, prezerwatywy wykonane z lateksu, a w skrajnych przypadkach nawet sperma partnera.

Suchość pochwy

Suchość pochwy może być spowodowana niedostatecznym podnieceniem, zaburzeniami na tle hormonalnym, a także wiekiem kobiety – u pań po menopauzie zanika zdolność do wytwarzania śluzu w pochwie. Jest to związane z zahamowaniem wydzielania estrogenu i progesteronu. Jak poradzić sobie z suchością pochwy? Warto przede wszystkim wykluczyć zaburzenia hormonalne – w tym celu należy wykonać badania mające na celu oznaczenie stężenia hormonów we krwi. Na suchość pochwy pomagają między innymi specjalne globulki z estrogenem, hormonalna terapia zastępcza, a także żele nawilżające i lubrykanty.

Więcej informacji na temat sposób radzenia sobie z dyskomfortem w okolicach intymnych znajdziesz w artykule – Suchość pochwy – przyczyny i leczenie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *