Cesarskie cięcie – czy warto?

Narodziny dziecka to bardzo ważna sytuacja w życiu każdego człowieka. Wiele kobiet w tego rodzaju sytuacji ma olbrzymi dylemat, czy rodzić dziecko siłami natury, czy też raczej zdecydować się na cesarskie cięcie.
Za jedną i drugą metodą przeważa wiele mocnych i słabych stron. Wiele mówi się o tym, że dzieci urodzone w sposób naturalny są zdrowsze, zaś kobieta szybciej dochodzi do formy. Jest to pogląd powszechnie znany, który być może z powodzeniem funkcjonuje z tego względu, że utarł się w społeczeństwie.

Warto jednak zastanowić się poważniej nad cesarskim cięciem, które to pozwoli urodzić dziecko w sposób zupełnie kontrolowany.

Plusy cesarskiego cięcia

Jest to szczególnie ważne w sytuacji kiedy nie mamy pewności, czy osoba, która uczestniczy przy naszym porodzie jest osobą kompetentną. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza położnych, które rzucają negatywne światło na porody naturalne.

Podczas narodzin naturalnych czasami dochodzi do różnych nieprzewidzianych losowo sytuacji, których z całą pewnością można by uniknąć.

Wiele osób mówi, że dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są słabsze od tych, które przyszły drogą naturalną.
Trzeba jednak przyznać, że nie dowodzą tego badania, które zostały wykonane na dzieciach urodzonych przez cesarskie cięcie.

Przesłanki medyczne do cesarskiego cięcia

Warto również wiedzieć, że cesarskiej cięcie przeprowadza się najczęściej z tego powodu, iż lekarz nie widzi możliwości urodzenia dziecka w sposób naturalny. dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy kobieta ma problemy ze wzrokiem.
Przeważa tu zatem samo zdrowie oraz niepodważalna potrzeba jego ochrony.
W takiej sytuacji lekarz do ostatniej chwili czeka na szanse urodzenia dziecka w sposób naturalny.

Wiele też mówi się o negatywnych konsekwencjach cesarskiego cięcia. Istnieją badania, które mówią, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są znacznie bardziej otyłe, ponieważ mają problemy z metabolizmem, jak też mogą mieć problemy z oddychaniem.
Trudno jednak z całą pewnością stwierdzić, czy rzeczywiście cesarskie cięcie jest ostatecznością, biorąc pod uwagę ryzyko powikłań, jakie mogą się pojawić podczas porodu naturalnego.

Przed podjęciem decyzji co do cesarskiego cięcia dobrze jest zasięgnąć porady doświadczonego lekarza, który dokona medycznej oceny biorąc pod uwagę stan zdrowia zarówno matki jak też i dziecka.
Czasem warto zastanowić się nad rozsądnym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów ze zdrowiem. Ważne jest też, by nie mieć traumy, która często towarzyszy porodom naturalnym.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *