Czym są tablice lepowe?

Każdy, kto decyduje się na uprawę roślin musi zastanowić się nad odpowiednim sposobem zwalczania szkodników. Naprawdę świetnie sprawdzają się tablice lepowe, które rozwiesza się nieopodal roślin. Dostarczają one bardzo wielu cennych informacji dotyczących między innymi tego, jak duża jest populacja danego szkodnika w naszej okolicy. Tablice lepowe to również świetne wsparcie innych metod przeznaczonych do walki ze szkodnikami.

W uprawie jakich roślin można je stosować?

Po tablice lepowe mogą sięgać zarówno hodowcy roślin ozdobnych, jak i warzyw. Sprawdzają się one świetnie nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w szklarniach i foliowych tunelach. Można umieszczać je w sadach, a nawet na polach. Największą popularnością cieszą się żółte tablice lepowe. Świetnie łapie się na nie zdecydowana większość występujących na terenie naszego kraju szkodników roślin uprawnych i ozdobnych. Żółte tablice lepowe sprawdzają się w walce z takimi powszechnymi szkodnikami, jak mączlik szklarniowy, mszyce, ziemiórki i miniarki. Sadownicy stawiają natomiast na pomarańczowe tablice lepowe, które stanowią wsparcie w walce z nasionnicą trześniówką.

Rodzaje tablic lepowych

Wspomnieliśmy wcześniej, że dostępne są żółte i pomarańczowe tablice lepowe. Skoncentrujmy się teraz uważniej na rodzajach tablic lepowych ,wskazując wyraźnie, kiedy które z nich można stosować.

Żółte tablice lepowe do upraw szklarniowych są najpopularniejsze. Działają one zarówno wabiąco, jak i zwalczająco na roślinne szkodniki. Najczęściej sięga się po nie wówczas, gdy chcemy wykryć, a także odłowić w uprawach szklarniowych i tunelach mączlika oraz mszyce.

Żółte tablice lepowe do kwiatów doniczkowych sprawdzają się w przypadku mączlika, mszyc oraz ziemiórek. Można je wykorzystywać nie tylko w domu, ale również w sezonie letnim na balkonach.

Wspomniane już wcześniej pomarańczowe tablice lepowe pozwalają śledzić lot nasionnicy trześniówki. Pomagają zwalczać również miodówkę gruszkową oraz połyśnicę marchwiankę.

Białe tablice lepowe to idealne rozwiązanie do sadów, w których celem jest wykrycie i śledzenie lotu owocnicy jasnej, a także kistnika malinowca.

Dostępne są również niebieskie tablice lepowe, na których skoncentrujemy się innym razem.

Tablice lepowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą walczyć z inwazjami owadów w swoich uprawach. Dostępne w większości sklepów ogrodniczych naprawdę świetnie się sprawdzają. Nie kosztują wiele, a są bardzo skuteczne. Co ważne, nie ingerują nadmiernie w środowisko naturalne. Nie są również szkodliwe dla pszczół.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *