Rzęsistkowica – objawy, profilaktyka, leczenie

Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez rzęsistki pochwowe. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez kontakt płciowy z mężczyzną, u którego rzęsistek saprofituje w cewce moczowej. Przyczyną infekcji może być również używanie tego samego ręcznika, co zakażony czy korzystanie z publicznych toalet.

Zakażenie rzęsistkiem częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, może ono pojawić się także u dzieci, wskutek nieprzestrzegania zasad higieny przez dorosłych. Jakie są objawy choroby i czy jest ona groźna dla naszego zdrowia?

Objawy zakażenia u kobiet

Rzęsistek pochwowy może egzystować u kobiet przez wiele lat bezobjawowo, co sprawia, że infekcja jest trudna do wykrycia. Najczęstszymi dolegliwościami rzęsistkowicy, które zaostrzają się podczas menstruacji są: bóle w podbrzuszu o zmiennym charakterze i nasileniu; ból podczas oddawania moczu; świąd i pieczenie w  pochwie i okolicy krocza; ból podczas stosunków seksualnych oraz żółtawo zielonkawe obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Nieleczone zakażenie może przerodzić się w przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie cewki moczowej czy też zapalenie pęcherza. U kobiet ciężarnych rzęsistek może powodować pęknięcie błon płodowych lub przedwczesny poród. Szybka wizyta u ginekologa pozwoli nam uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy zakażenia u mężczyzn

U mężczyzn rozwijająca się rzęsistkowica z reguły nie daje żadnych objawów, dlatego też mogą oni przenosić chorobę na swoje partnerki seksualne zupełnie o tym nie wiedząc. Niekiedy jednak występują krótkotrwałe objawy, takie jak: ból w okolicy krocza; podrażnienie lub pieczenie penisa; stan zapalny na żołędzi; uczucie parcia na mocz oraz trudności z jego oddawaniem, a także wydzielina z cewki moczowej. Nieleczona infekcja może spowodować u mężczyzn zapalenie najądrza i gruczołu krokowego.

Leczenie

Zdiagnozowanie choroby u kobiet polega na zrobieniu wymazu z pochwy, natomiast u mężczyzn – z cewki moczowej. W przypadku zakażenia rzęsistkiem leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy. Terapia bazuje na podawaniu choremu pochodnych imidazolu oraz metronidazolu. Leki te mają działanie bakteriobójcze i pierwotniakobójcze. Ważne, aby podczas postępowania leczniczego powstrzymać się od współżycia seksualnego.

Profilaktyka

W celach profilaktycznych zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych i zachowanie wszelkich środków ostrożności. Duże znaczenie ma dbanie o higienę osobistą (np. nieużywanie przyborów toaletowych innych osób). Lekarz powinien nam także udzielić porad dotyczących dbania o wzmocnienie prawidłowej flory intymnej, poprzez stosowanie preparatów zawierających sprzyjającą dla kobiecych dróg rodnych mieszankę bakterii. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie provag.info.

W zapobieganiu rzęsistkowicy ważne jest również dbanie o czystość takich przedmiotów jak muszla sedesowa czy wanna. Pamiętajmy, by unikać siadania na desce klozetowej w toaletach publicznych. Nie dopuszczajmy do przygód seksualnych z obcymi osobami, tym bardziej bez zabezpieczenia, bo nie wiemy czy nie są one zarażone rzęsistkiem pochwowym.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *