Dachy z drewna – co powinieneś wiedzieć?

Dach jest bez wątpienia jednym z najistotniejszych elementów domu – to właśnie on będzie chronić budynek przed działaniem silnego wiatru, śnieżycą czy opadami deszczu. Aktualnie na rynku spotkać można wiele kreatywnych i nowoczesnych rozwiązań, jednakże najczęściej wybieraną opcją są tradycyjne, drewniane konstrukcje dachowe.

Dach drewniany – przede wszystkim trwały, wytrzymały i ekonomiczny

Dachy drewniane są lżejsze od swoich stalowych odpowiedników – fakt, że są one lekkie, wpływa pozytywnie na całościowy ciężar domu, który nie zapada się warunkach podmokłego podłoża, ani też nie potrzebuje dodatkowych wzmocnień. Drewno jest również łatwiejsze w konserwacji, niż ma to miejsce w przypadku stalowych konstrukcji. Pamiętajmy, że materiały drewniane wybierane do wykonania dachu są ściśle sprawdzane pod względem jakości – muszą one spełniać określone normy, aby można się było nimi posłużyć w budowie. Taka selekcja jest wysoce istotna – sprawia, że ukończony budynek jest solidny i wytrzymały.

Innym istotnym aspektem, o jakim warto wspomnieć, jest to, że nowoczesny dach prefabrykowany może zostać wykonany na indywidualne zamówienie oraz dostarczony na plac budowy, gdzie następnie zostanie złożony. Zauważalnie skraca to czas realizacji całego projektu, a także ogranicza możliwości popełnienie błędów na etapie montażu. Więźba prefabrykowana pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również koszty ponoszone wraz z wydłużającym się terminem wykonania projektu. Warto zauważyć przy tym, że montaż gotowej już konstrukcji jest w miarę prosty i możliwy do wykonania w niedługim czasie – zazwyczaj trwa tylko kilka dni, przez co dalszy proces budowy nie musi stać w miejscu.

Materiał ekologiczny i stwarzający wiele możliwości

Drewno stwarza szeroki wachlarz możliwości na etapie projektowania domu, jest to bowiem niezwykle plastyczny materiał, dzięki któremu możemy osiągnąć niemalże każdy kształt i formę. Bez problemu połączymy drewnianą więźbę z innymi częściami – dzięki temu można dokonać istotnych zmian w projekcie, nie naruszając przy tym konstrukcji budynku. Jest to ważne udogodnienie dla osób chcących posiadać pełną kontrolę nad finalnym wyglądem domu.

Warto również zaznaczyć, że dachy z drewna są przyjazne środowisku. Sam proces produkcji prefabrykowanej konstrukcji dachowej nie stwarza licznych zanieczyszczeń (jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów), natomiast odpady wytwarzane podczas produkcji mogą z powodzeniem być wtórnie wykorzystane. Dachy z drewna posiadają dobre właściwości termoizolacyjne – pozytywnie wpływa to na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz domu.

 

 

 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *