Długi i wąski przedpokój – jak go zaaranżować?

Pamiątka z czasów PRL? Skutek maksymalnego powiększania powierzchni pokoi przez dewelopera? Czy przestrzeń długiego i wąskiego przedpokoju da się funkcjonalnie i stylowo urządzić? Podpowiadamy!

Po pierwsze – meble

Meble do przedpokoju, zwłaszcza wąskiego, muszą spełniać określone kryteria. Gdy nie ma mowy o pojemnej szafie z przesuwnymi drzwiami, warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń wzdłuż ścian. Sprawdzą się zestawy płytkich mebli,  w których możesz przechować większość niezbędnych na co dzień rzeczy i obok których bez problemu da się przejść.

Praktycznym rozwiązaniem będzie wysoki, zamykany regał wyposażony w półki na akcesoria. Funkcjonalność  takiego mebla zwiększa zastosowanie drążka,  na którym – po wyjęciu kilku półek- można zawiesić kurtki. Drzwi skutecznie maskują zawartość i ułatwiają utrzymanie porządku w przedpokoju. Obok regału warto postawić szafkę na buty z miękkim siedziskiem. Dzięki niemu można wygodnie założyć lub zdjąć obuwie oraz przygotować dzieci do wyjścia. To niski mebel, zatem przestrzeń ponad nim idealnie dopełni wieszak na drewnianym panelu. Haczyki na różnych wysokościach umożliwią korzystanie z niego zarówno dorosłym, jak i ich pociechom. W wąskim pomieszczeniu sprawdzą się również wyższe szafki na buty  z frontami uchylanymi do dołu. Z powodzeniem możesz w nich przechować obuwie całej rodziny. Być może Twój wąski przedpokój pomieści jeszcze jeden funkcjonalny mebel – komodę, która okaże się nieoceniona dla posiadaczy licznych akcesoriów – czapek, szalików, rękawiczek, toreb na zakupy itp.

Po drugie – kolory i światło

Małe pomieszczenia, zwłaszcza te pozbawione dostępu do światła dziennego, potrzebują rozświetlenia. Efekt ten możesz osiągnąć na kilka sposobów, a najlepiej, gdy zastosujesz je łącznie. Bardzo ważne, by meble do przedpokoju miały jasną kolorystykę. Ta sama zasada dotyczy ścian. Dzięki temu unikniesz wrażenia przytłoczenia i optycznie powiększysz pomieszczenie. Efekt ten pomogą Ci osiągnąć także lustra. Niezależnie od tego, czy jest to duża tafla  na drzwiach szafy przesuwnej, czy też mniejsze lustro zawieszone nad komodą, warto zdecydować się na jego zastosowanie. Poza  optycznym powiększeniem przedpokoju lustro przyda Ci się do   obejrzenia stylizacji tuż przed wyjściem z domu. Lustra, zwłaszcza wieszane, i te  w ozdobnych ramach, to także znakomity sposób na połączenie wspomnianych funkcji z estetyką wnętrza.

Na jasność w pomieszczeniu bezpośredni wpływ ma także światło.  Aby powiększyć i rozświetlić wnętrze, warto użyć listew LED-owych czy halogenów docierających do wszystkich zakamarków. Pamiętaj, by meble do przedpokoju lub drzwi nie wchodziły w kolizję z wiszącymi lampami. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie górnego, sufitowego oświetlenia zamiast lamp wiszących.

Warto pamiętać, że przedpokój jest reprezentatywnym pomieszczeniem w każdym domu. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności może stać się przytulnym przedłużeniem części stricte mieszkalnej. Jeśli pozwala na to układ mebli i ścian, nadaj mu styl, który jest motywem przewodnim w całym domu. Wystarczy nawet drobny akcent – wzór tkaniny obiciowej lub dywanu, niewielki wazon czy obrazek. Może masz dekoracyjne pudełko, którego nie chcesz się pozbywać?  Wykorzystaj je jako ozdobę holu lub jako miejsce do przechowywania różnych drobiazgów.. Suszone kwiaty lub trawy, które nie potrzebują dostępu do światła? Wstaw je do wazonu i ciesz się oryginalną aranżacją. Przekonasz się, jak szybko przedpokój stanie się przestrzenią, którą można się pochwalić i którą warto utrzymywać w czystości.

 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *