Dokumenty potrzebne do budowy domu

Budowa domu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności. Zanim zostanie wbita pierwsza łopata pod Twoje przyszłe cztery kąty, konieczna jest niejedna wizyta w wielu urzędach i to na długo przed rozpoczęciem budowy. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie dokumenty musisz załatwić, by zacząć budować dom.

Dla osób, które planują postawienie własnego domu, wszystkie informacje zdobyte przed budową domu będą bardzo ważne. W gąszczu formalności, które trzeba spełnić, nawet najbardziej obrotne osoby mogą się zagubić. Poniżej znajdują się informacje istotne dla wszystkich tych, którzy zamierzają wybudować dom.

Zanim zaczniesz budować dom

Dom można zbudować tylko wtedy, gdy posiada się grunt w odpowiednim stanie prawnym. Teren pod budowę domu powinien być przygotowany nie tylko pod względem wizualnym, ale również prawnym. Jeśli jeszcze nie posiadasz działki, na której masz zamiar postawić dom, powinieneś poważnie przemyśleć, jaki grunt będzie dla ciebie odpowiedni.

Nie na każdej działce można zbudować dom, dlatego należy wiedzieć, czy działka jest rolna czy budowlana. Różnego rodzaju uwarunkowania, a także ograniczenia lub możliwości znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania, a także w dokumencie o warunkach zabudowy. Jeśli już posiadasz daną nieruchomość, musisz być świadomy, że do rozpoczęcia budowy domu musisz uzyskać właśnie ten dokument (WZ).

Decyzja o warunkach zabudowy – co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że dokument traktujący o warunkach zabudowy nie sprawia, że konkretne osoby nabywają prawa do terenu. Warunki zabudowy nie naruszają interesów osób trzecich, choć z powodzeniem mogą być wydane kilku osobom jednocześnie. Decyzje ustalające warunki zabudowy można także nabyć wraz z konkretną działką, choć w takiej sytuacji po zakupie nieruchomości należy zgłosić się do odpowiedniego organu, by dokonał przeniesienia decyzji.

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy można załatwić w kilka chwil, pod warunkiem że nie zmienia się w nim kluczowych zapisów. W przeciwnym razie organy będą zmuszone do ponownej weryfikacji założeń w nim zmienionych. Warto wiedzieć, że decyzja o warunkach zabudowy jest najczęściej wydawana bezterminowo.

Projekt domu – zanim zaczniesz budować

Następnym dokumentem, który musisz posiadać przed rozpoczęciem budowy domu, jest wybór konkretnego projektu architektoniczno-budowlanego. Należy do niego przystąpić po ustaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i zapoznaniu się z ustaleniami warunków zabudowy.

Projekt domu można zlecić w biurze architektonicznym, które indywidualnie zaprojektuje dla Ciebie Twój przyszły dom. Taka usługa jest jednak stosunkowo droga, dlatego większość przyszłych posiadaczy domu decyduje się na zakup gotowego projektu, w którym można dokonywać drobnych poprawek, dopasowanych do potrzeb i możliwości.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *