Ekologiczne ogrzewanie domu z programem Czyste Powietrze

Niedawno rozpoczęty sezon grzewczy to czas, w którym najbardziej zauważamy podwyższony poziom smogu. Poziom stężenia pyłów PM2,5 w miesiącach od września do kwietnia jest przekraczany kilkukrotnie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wskazuje, że w Polsce z powodu smogu życie przedwcześnie straciło ponad 18 tysięcy osób. Problem dotyczy każdego z nas. Szczególnie narażeni na zanieczyszczenia są mieszkańcy dużych aglomeracji i użytkownicy starych kotłów węglowych.

Kompleksowe działania podjął już rząd, wprowadzając w życie program Czyste Powietrze. Program ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie niskiej emisji poprzez wymianę starych pieców domowych oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Program jest kierowany do wszystkich osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. Z ostatnich informacji prasowych wynika, że złożono już ponad 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Z tygodnia na tydzień przybywa wniosków – około 2,5 tys. tygodniowo.

Skąd pochodzi smog i jak bardzo szkodzi?

Główną przyczyną powstawania smogu jest niska emisja czyli emisja zanieczyszczeń na wysokości do 40 metrów. Największy udział w niskiej emisji mają domy jednorodzinne i kamienice ogrzewane za pomocą kotłów stałopalnych niskiej klasy. W Krakowie obecnie wprowadzono zakaz palenia w takich kotłach.

Spaliny powodujące smog nie tylko wpływają negatywnie na układ oddechowy człowieka, ale również zanieczyszczają gleby poprzez zwiększenie ilości rakotwórczych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych na gruntach uprawnych. Gleby zanieczyszczane nie powinny być przeznaczone nawet na wypas zwierząt. Jaja z wolnego wybiegu, uważane za najzdrowsze, mogą zatem zawierać silnie toksyczne związki chemiczne. Problem ten został zauważony w jajach produkowanych w Małopolsce, gdzie zjawisko smogu jest najbardziej widoczne.

Program Czyste Powietrze jako rozwiązanie problemu niskiej emisji

Program Czyste Powietrze określa maksymalną kwotę dofinasowania dla każdego rodzaju inwestycji. W przypadku kotłów gazowych jest to 15 000 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminie. Szczegółowe informacje o sposobie składania wniosków znajdują się na stronie programu powietrze.mos.gov.pl.

Sprawdź co zobaczyć w Krakowie >>

Budżet programu to 103 mld złotych do wykorzystania do roku 2029 w formie dotacji. Obecnie przyznano 1% tej kwoty, z czego 125 mln złotych trafiło już na konta inwestorów. Warto już teraz składać wnioski i myśleć o wymianie kotła węglowego – pieniądze przyznawane są dopiero po zakończeniu inwestycji.

Największe dofinansowanie dostają rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 600 zł miesięcznie. W rodzinach z dochodem przekraczającym 1600 zł na osobę dotacje są ograniczone. Warto jednak pamiętać o uldze termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów – zależnie od formy rozliczenia) wydatków związanych z inwestycją w odnawialne źródła energii i termomodernizację.

Gazowe kotły kondensacyjne – aby powietrze było czystsze

Jeśli decydujesz się na ekologiczne działania, powinieneś wybrać kotły spełniające warunki programu Czyste Powietrze. Piece gazowe Vaillant to produkty najwyższej klasy w segmencie kotłów stojących i naściennych. Kondensacyjne kotły posiadają sprawność większą niż 100%. Wynika to z tego, że w klasycznym wzorze na sprawność uwzględniona jest wartość opałowa paliwa, natomiast w procesie kondesacji odzyskiwana jest również energia ze spalin dzięki skropleniu pary wodnej. Zaletą tego rozwiązania jest mniejsza ilość zanieczyszczeń oraz fakt, że proces spalania zachodzi w zamkniętej komorze. Spalanie gazu jest bardziej ekologiczne, niska emisja jest zdecydowanie mniejsza, dlatego program Czyste Powietrze również wspiera kotły kondensacyjne.

Firma Vaillant posiada bogatą ofertę pieców gazowych przeznaczonych do instalacji nowych i modernizowanych. Dobierając moc kotła, trzeba przeanalizować zapotrzebowanie na ciepło zarówno do ogrzewania domu, jak i do przygotowania ciepłej wody. To, którą z tych wartości przede wszystkim wziąć pod uwagę, zależy od rodzaju kotła. Przy kotle dwufunkcyjnym szczególnie należy zwrócić uwagę na jednoczesny pobór ciepłej wody np. do kąpieli oraz zmywania. Dobierając kocioł jednofunkcyjny, sugeruj się stratami ciepła budynku, wielkością zasobnika i zapotrzebowaniem na ciepła wodę.

Co oprócz kotła? Pompy ciepła

Możliwe, że w przyszłości program będzie wspierał tylko najbardziej ekologiczne źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła. Obecnie możliwe jest dofinansowanie na obie technologie, dlatego jeśli planujesz wymianę urządzenia na gazowe, nie zwlekaj. Ekologia to nie jedyny plus. Głównym odczuwalnym efektem jest oszczędność. Niezawodność oraz wysoka sprawność kotłów Vaillant pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody.

Doradcy Vaillant pomogą dobrać odpowiednie urządzenie do oczekiwań klientów. Warto w tym celu wypełnić formularz kontaktowy dostępny na stronie firmy Vaillant.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *