Grzybica pochwy – jak skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością

Grzybica pochwy jest dolegliwością dotykającą wiele kobiet. Warto wiedzieć jak sobie z nią poradzić.

Rozpoznanie

Grzybicę pochwy stosunkowo łatwo jest rozpoznać, jeszcze przed wizytą u ginekologa. Najbardziej uproczywym objawem jest swędzenie pochwy, nasilające się w miarę rozwoju infekcji. Dodatkowo też pojawia się wydzielina – o nieprzyjemnym zapachu i konsystencji, którą określa się jako „serowatą”. Grzybicy pochwy może też towarzyszyć zaczerwienienie i uczucie podrażnienia skóry. Ponieważ tę infekcję łatwo jest rozpoznać, warto zacząć leczenie jeszcze przed wizytą u ginekologa i doraźnie sobie pomóc.

Leczenie

Jeśli infekcja dopiero się rozpoczyna można sobie pomóc. Przede wszystkim dobrze jest zastosować na przykład kapsułki dopochwowe, które przywrócą prawidłową florę bakteryjną – jej braki mogą przyczyniać się do powstawania i rozwoju infekcji. Powinno się też odstawić słodycze, ponieważ cukry „karmią” droboustroje, nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i wyprać piżamę, pościel, ręczniki i wszystko co mogło mieć kontakt z okolicami intymnymi. Jeśli to nie będzie wystarczające, ginekolog przepisze leki antygrzybicze, które szybko pomogą uporać się z infekcją.

Zapobieganie nawrotom

Żeby zapobiegać nawrotom infekcji grzybiczych, które niestety zdarzają się dość często, należy przede wszystkim zakończyć leczenie, a nie przerwać je gdy tylko ustąpią objawy. Czasem też lekarz może zalecić profilaktyczne przyjmowanie dawki leki na przykład raz w tygodniu przez kilka miesięcy. Osoby aktywnie seksualnie koniecznie powinny leczyć się wraz z partnerem, ponieważ nawet jeśli nie ma objawów – druga osoba może być nosicielem infekcji. Warto zadbać również o profilaktykę. Dobrym sposobem jest stosowanie wspomnianych powyżej kapsułek dopochwowych takich jak na przykład inVag. Ten lek probiotyczny zawiera kombinację trzech szczepów bakterii Lactobacillus. Kapsułki nie tylko przywracają prawidłową mikroflorę, ale i utrzymują odpowiednie pH pochwy, dzięki czemu zapobiegają infekcjom intymnym. Warto stosować je regularnie, ponieważ grzybica może przydarzyć się nawet w związku z tak błahymi powodami jak okres czy wizyta na basenie.

Szczegóły na temat inVag dostępne są na stronie invag.pl.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *