Jak importować z Chin? Ile to kosztuje?

Chińskie towary wyróżniają się korzystną ceną i coraz częściej bardzo dobrą jakością, dlatego też import z Chin i późniejsza odsprzedaż produktów na polskim rynku może być doskonałym pomysłem na biznes. Co ważne, zarabiać w ten sposób mogą nie tylko najwięksi gracze na rynku, ale i właściciele niewielkich firm czy handlujący na aukcjach internetowych. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i poznanie specyfiki chińskiego rynku. Pomoże to nam uchronić się przed popełnieniem kosztownych błędów.

Jak importować z Chin? Od czego zacząć

Na początku powinniśmy się dobrze zastanowić, jakimi produktami chcemy handlować. Bardzo ważne jest, by znaleźć niszę, czyli towary, które nie są jeszcze obecne w stopniu wystarczającym na polskim rynku, a na które znajdą się nabywcy. Najlepiej będzie, jeśli wybierzemy produkty, których specyfikę rozumiemy – w przeciwnym wypadku może być nam ciężko zweryfikować jakość.

Gdy posiadamy już wybrany produkt, konieczne będzie znalezienie producentów. Duże firmy bazują na wyrobionej przez lata siatce kontaktów – guanxi – która w chińskiej kulturze ma ogromne znaczenie. Dla początkujących importerów dobrym pomysłem będzie poszukiwanie w Internecie, na przykład poprzez serwisy takie jak Alibaba czy Made in China.

Jak importować z Chin? Weryfikacja dostawców

W przypadku importu produktów z Chin kluczową rolę odgrywa weryfikacja producentów. Nie należy nigdy kierować się wyłącznie kryterium najniższej ceny. Niestety, na portalach typu „Alibaba” chociaż przeprowadzają one audyt niektórych producentów, nietrudno paść ofiarą oszustów. Weryfikację utrudnia odległość, a także bariera językowa i kulturowa.

Zanim zdecydujemy się na zamówienie partii towaru, powinniśmy postarać się sprawdzić producenta. Wiele ostrzeżeń znajdziemy, na przykład, przeglądając opinie Google czy fora dla importerów. Zawsze warto wybierać produkty firm, które cieszą się wieloma korzystnymi opiniami klientów i pozwalają łatwo „odnaleźć się” w Internecie. Możemy spróbować zweryfikować, czy fabryka faktycznie znajduje się pod podanym adresem, na przykład korzystając map Google czy sprawdzić czy firma podaje prawidłowy telefon stacjonarny czy numer konta zarejestrowany przez SAIC. Są to dość proste czynności, jednak w ten sposób można zdemaskować niektórych z oszustów. W przypadku dużych zamówień zleca się profesjonalny audyt, jednak dla małej firmy będzie to nieopłacalne.

Jak zamówić produkty dobrej jakości?

Aby mieć pewność, że produkty, które zamówimy, będą dobrej jakości i bez problemu będziemy sprzedawać je w Polsce, powinniśmy dokładnie zapoznać się z polskimi i unijnymi normami prawnymi. Dokładnie porównajmy z nimi specyfikację produktu oraz upewnijmy się, że posiada on wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie zamawiajmy od razu ogromnych ilości produktu – najlepiej najpierw zamówić niewielką próbkę, by przekonać się, czy jakość nam odpowiada. Jeżeli zamierzamy zamawiać bardzo duże ilości towaru, najlepiej jeśli choć raz wybierzemy się osobiście do Chin i na miejscu zorientujemy się, jak wygląda sytuacja w fabryce.

Poznaj chińską kulturę biznesową

Wiele nieporozumień w kontaktach handlowych między Europejczykami i Chińczykami wynika z niezrozumienia kwestii kulturowych. Podczas gdy Europejczycy na pierwszym miejscu stawiają to, co zapisane w umowie, Chińczycy bardzo duże znaczenie przywiązują do dbałości o długotrwałe nawiązywanie relacji. Do świata guanxi można wejść stopniowo okazując szacunek dla chińskiej kultury, uczciwość i budując relacje na zasadzie „przysługa za przysługę”. W kontaktach biznesowych z Chińczykami nie powinniśmy się obrażać na pytania ze sfery osobistej – to element budowania zaufania. Bardzo ważnym terminem jest również „mianzi” czyli utrata twarzy. Chińczyk łatwo się obrazi, jeśli będziemy otwarcie poddawać w wątpliwość jego kompetencje, czy też, na przykład, zakpimy z błędów językowych.

Ile kosztuje import z Chin? Formalności celne

Importując towary z Chin nigdy nie należy kierować się wyłącznie kryterium najniższej ceny, ani by nie sugerować się wyłącznie cenami podanymi w ogłoszeniach – zawsze należy zapytać o stawkę dla ilości towaru, który chcemy zamówić oraz próbować negocjować ją.

Importując towary z Chin, każdorazowo oprócz ceny danego towaru będziemy musieli zapłacić jeszcze 23% podatku VAT oraz cło (wysokość cła możemy łatwo sprawdzić korzystając z internetowych kalkulatorów).
Warto zwrócić uwagę na to, że obliczając wartość cła należy uwzględnić wartość towarów, ubezpieczenie i koszty transportu do pierwszego miejsca w UE. Pamiętajmy o tym, że mogą dojść jeszcze dodatkowe opłaty – na przykład koszty licencji czy koszty portowo-magazynowe.

Zwróćmy uwagę również na to, że import niektórych towarów do Polski wymaga dopełnienia dodatkowych formalności. Jeżeli, na przykład, chcemy importować baterie, będziemy musieli zarejestrować je w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Gdy zamierzamy importować produkty spożywcze, musimy liczyć się z kontrolami Sanepidu i weterynaryjnymi.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *