Jakie tło fotograficzne wybrać do zdjęć sesyjnych?

Zakup tła fotograficznego nie jest łatwym zadaniem. A to dlatego, że wybór jest naprawdę spory, bo dostępne są różne kolory, rozmiary i materiały. Jak w tym bogactwie się odnaleźć i nie zwariować? Z naszym poradnikiem na pewno będzie łatwiej sobie poradzić z tym wyzwaniem.

Zamiast komplikować sobie życie, powinniśmy je sobie ułatwiać. I tak właśnie zrobimy w poniższym artykule, dzieląc tła na trzy najlepsze – według nas – rodzaje. Dzięki temu będziemy mieć jak czarno na białym ich najważniejsze zalety i wady. No to zaczynamy!

Kartonowe – bardzo popularne

To bez wątpienia jedno z popularniejszych, jeśli nie najchętniej wykorzystywane tło fotograficzne. Cechuje się drobną, ledwie widoczną fakturą, można je dostać w szerokiej gamie kolorystycznej i – co równie ważne – za niewygórowaną cenę. To jednak nie wszystkie zalety, bo trzeba też wspomnieć o łatwej dostępności tego materiału, co sprawia, że właściwie podczas większości sesji możemy stosować takiego typu tło. Szczególnie że, jest to materiał sztywny, a więc bardzo wygodnie się z nim pracuje. Cena, komfort i bezproblemowa dostępność. Prawie ideał…

Prawie, bo trzeba odnotować też dwie wady. Po pierwsze, dość łatwo się gniecie, a takie zagniecenia niestety widać, nie da się ich też za bardzo usunąć. Po drugie, karton to delikatny materiał zwłaszcza w kontakcie z wodą i różnymi zanieczyszczeniami.

Polipropylenowe – idealne do nauki

Równie popularne, a może nawet jeszcze bardziej niż kartonowe. Świetne szczególnie na początek – do nauki. Zalet jest tu dużo, a do nich bez wątpienia zaliczymy odporność na wilgoć, niską cenę i bezproblemową dostępność, zwłaszcza że szeroka gama kolorystyczna może zachwycić.

No ale niestety ten pozytywny obraz psują dość poważne wady. Otóż, to tło fotograficzne nie jest polecane zaawansowanym fotografom, bo ciężko tu uzyskać zjawiskowe kadry. Jeśli jesteśmy na początku swojej drogi i chcemy próbować “zabawy” z tłem – to jak najbardziej, w przeciwnym razie trzeba przygotować się na dużo frustracji, która na pewno nie pomaga w pracy.

Winylowe – niezwykle odporne

To chyba najbardziej odporne ze wszystkich teł – na wilgoć oraz zanieczyszczania. Jest łatwe w czyszczeniu, bo do tego, by wyglądało jak nowe, wystarczy zwykła zwilżona ściereczka. Cieszy też to, że na rynku znajdziemy szeroką gamę wzorów, więc łatwo wybrać ten jedyny, na którym nam zależy. Cechuje się delikatną strukturą, co oznacza, że bardzo subtelnie odbija światło, co pomaga w uzyskaniu zadowalającego fotograficznego efektu.

Niestety, za taką jakość trzeba więcej zapłacić. Poza tym tło winylowe ma dwie poważne wady: chemiczny zapach, który może przeszkadzać oraz wagę – jest cięższe niż pozostałe rodzaje.

Wymienione tu tła fotograficzne wydają się najciekawsze z całego szeregu różnych rodzajów. Dla porządku warto wspomnieć jeszcze o dwóch, które też zasługują na uwagę: tło typu “gnieciuch” oraz płócienne. Na pewno wybór odpowiedniego to kwestia czysto indywidualna. Najlepiej spróbować wszystkich rozwiązań, by wyrobić sobie opinie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *