Katar sienny – przyczyny i objawy

Katar sienny może być spowodowany czynnikami występującymi sezonowo, takimi jak pyłki roślin. U niektórych osób, np. uczulonych na roztocza kurzu domowego, trwa on przez cały rok. Objawy kataru siennego to m.in. wodnista wydzielina z nosa oraz kichanie.

Katar sienny – przyczyny

Katar sienny może być spowodowany dwoma rodzajami czynników. Są to predyspozycje genetyczne i kontakt z alergenem. Wydzielina, która pojawia się na skutek uczulenia na pyłki roślin, bywa też nazywany alergicznym nieżytem nosa lub pyłkowicą. W jego przebiegu najczęściej dochodzi do przekrwienia błony śluzowej, który można zwalczyć, stosując preparaty takie jak Otrivin. Czynniki, wywołujące opisywaną dolegliwość można podzielić na dwie grupy:

  • sezonowe, które występują jedynie w trakcie konkretnej pory roku,
  • całoroczne, wywołujące symptomy przez cały rok.

Przyczyny kataru siennego to pyłki traw, takich jak kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa oraz żyto. Ich okres pylenia to późna wiosna i lato. Natomiast pyłki chwastów aktywują się po opadach deszczu. Należą do nich babka lancetowata i bylica pospolita. Ostatni rodzaj pyłków roślinnych to pyłki drzew: dębu, brzozy i leszczyny. Osoby, które są na nie uczulone, skarżą się na katar sienny w okresie wiosennym. Całoroczne czynniki wywołujące katar sienny obejmują znacznie szersze spektrum:

  • roztocza kurzu domowego – alergia na kurz najsilniej objawia się przy dużej wilgotności powietrza, a także od września do października oraz od kwietnia do maja;
  • karaluchy,
  • pleśnie i grzyby,
  • sierść, wydzieliny (np. ślina) i naskórek zwierząt;
  • alergeny pokarmowe,
  • alergeny związane z wykonywanym zawodem, np. lateks;
  • leki: m.in. leki zwalczające nadciśnienie i aspiryna;
  • środki antykoncepcyjne;
  • zanieczyszczenia powietrza.

Objawy kataru siennego

Najczęściej występującym objawem kataru siennego jest wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Jego wnętrze może być też zatkane na skutek pojawienia się gęstej, śluzowej wydzieliny. Osoby uczulone na pyłki lub inne alergeny mogą mieć zaczerwieniony nos poprzez ciągłe wycieranie go. Dodatkowo pojawia się częste kichanie, a także przewlekły kaszel na skutek spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny. Częstym objawem towarzyszącym katarowi siennemu jest świąd nosa oraz spojówek. Węch może zostać upośledzony, a na skórze pod oczami niekiedy pojawia się ciemniejsze zabarwienie. Poza tym u niektórych osób występuje wzrost temperatury ciała i zmniejszona koncentracja. Kolejnym objawem są bóle głowy. To, co odróżnia symptomy kataru siennego od przeziębienia, to czas, w którym się pojawiają. W tym pierwszym przypadku nasilają się one wcześnie rano oraz w nocy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *