Kolejne rekordy na rynku magazynowym

Rozwój branży magazynowej już dawno nabrał tempa! W połowie 2021 roku padły nowe rekordy – ogólnej podaży powierzchni magazynowej oraz popytu w wybranych lokalizacjach. Coraz większą popularność mają też regiony do tej pory niebudzące większego zainteresowania firm czy deweloperów. Pandemia zdecydowanie rozpędziła ten sektor – regularnie padają nowe rekordy.

Covid-19 motorem napędowym branży

Pandemia dla całego rynku magazynowego była napędem – nie tylko w Polsce, ale w skali światowej. Dynamiczny rozwój e-commerce to głównie jej czynnik uboczny. Analitycy uważają, że bieżący rok będzie tak samo dobry dla branży, jak miniony 2020. Poza tym czwarta fala COVID-19 cały czas pobudza branżę magazynową do rozwoju, przyspiesza także rozwój handlu elektronicznego. Najbardziej aktywni byli w tym okresie najemcy z sektora logistycznego, jak m.in. firmy kurierskie.

Rekordowe półrocze w branży magazynowej

Na razie wszystko wskazuje na to, że dobra passa potrwa. Pierwsza połowa 2021 roku przyniosła rekord pod względem podaży powierzchni magazynowej – przekroczyła ona 3 mln mkw. Według AXI IMMO deweloperzy oddali do użytku ponad 1 mln mkw. powierzchni magazynowej w okresie od stycznia do czerwca. Poza tym trzeba też podkreślić, że odnotowano niski poziom wskaźnika pustostanów, co też ma ogromne znaczenie w rozwoju branży magazynowej.

Imponująca dynamika wzrostu

Łącznie na koniec tego półrocza gotowe było prawie 22 mln mkw. Według analityków to nawet 50-procentowy wzrost w porównaniu z minionym rokiem. Taka dynamika wzrostu robi wrażenie, dlatego inwestorzy chętnie szukają nowych lokalizacji – jak m.in. hale do wynajęcia w Kielcach czy Lublinie albo w Zielonej Górze.

Lokalizacje mniej popularne budzą rosnące zainteresowanie

Coraz więcej magazynów jest budowanych już w całym kraju – nadal najpopularniejsze lokalizacje to m.in. okolice Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy Górny Śląsk, ale zwiększa się też zainteresowanie innymi inwestycjami – jak m.in. powierzchnie magazynowe w Kielcach czy Lublinie albo Żorach.

Nie tylko Wielka Piątka

Większość magazynów i hal oddanych do użytku znajduje się na terenach tzw. wielkiej piątki – Warszawy i okolic, Łodzi i Polski Centralnej, Górnego Śląska, Wrocławia i Poznania. Mimo to inne powierzchnie magazynowe do wynajęcia – Kielce czy Szczecin – także budzą coraz większe zainteresowanie. Spośród innych lokalizacji, wyróżniają się aktualnie także Trójmiasto, Szczecin oraz Kraków.

Wszystko wskazuje na to, że budowane powierzchnie magazynowe – w Kielcach, na Kujawach czy Pomorzu – będą cieszyć się zainteresowaniem i szybko znajdą najemców.

undefined

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *