Kredyt jako inwestycja

Najczęściej kredyty kojarzą się z zadłużeniem i przykrym obowiązkiem spłacania rat. Jak się jednak okazuje, kredyt może również być sposobem na zarobek i to nie tylko dla banków i firm, które udzielają pożyczek.

Wykup wierzytelności

Jednym ze sposobów na zarobienie na kredycie jest wykupienie wierzytelności. Polega to na zakupie praw do kredytu od firmy, która go udzieliła lub też od dowolnego innego jego posiadacza. Instytucje udzielające kredytów często decydują się na sprzedaż praw do pożyczek. Oczywiście, cena jest nieco wyższa od samej wartości pożyczki, aby dana firma miała zarobek z transakcji. Dzięki uzyskanym ze sprzedaży pieniądzom może ona udzielać kolejnych kredytów bez konieczności oczekiwania na spłatę rat kredytowych od dłużnika. Osoba, która nabyła prawa do kredytu zarabia dzięki oprocentowaniu rat kredytowych, spłacanych przez dłużnika. Różnica między sumą rat spłacanych przez dłużnika, a kwotą zapłaconą za kupno pożyczki jest zarobkiem jej nabywcy.

Oczywiście, od dochodu należy również odliczyć podatek. Nabywca jest zobowiązany do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych o wartości 1% nabywanej pożyczki. Ponadto, od zysku należy także zapłacić 19% podatku dochodowego.

W jaki sposób nabyć prawa do wierzytelności?

Niektóre firmy pożyczkowe oferują sprzedaż praw do wierzytelności poprzez swoje własne strony internetowe. Ponadto, istnieją również portale zrzeszające oferty różnego typu firm prywatnych, które udzielają pożyczek.

Warto mieć na uwadze, że większość firm oferuje odkupienie praw do wierzytelności w przypadku, gdy kredytobiorca zaprzestanie spłacania kredytu. W takiej sytuacji nabywca praw do wierzytelności nie zarabia, jednak również nie jest stratny. Co więcej, zdarza się, że klient firmy kredytowej spłaca część rat i dopiero w pewnym momencie zaprzestaje regulowania długów. W takiej sytuacji inwestor zatrzymuje wszystko to, co dotychczas zarobił.

Udzielnie kredytów

Warto również wspomnieć o zarabianiu na pożyczkach poprzez ich udzielanie. Rynek pożyczek prywatnych jest coraz większy. Obecnie działa kilka portali internetowych, przez które prywatni inwestorzy pożyczają pieniądze.

Największym problemem w przypadku tego typu inwestycji jest egzekwowanie spłaty kredytu od klientów, którzy nią zalegają. Niektórzy pośrednicy oferują usługi windykacyjne. Czasami zabezpieczenie stanowi także weksel in blanco.

System polecający

Najszybszym sposobem na zarobek na kredytach jest udział w systemie polecającym. Większość firm pożyczkowych, zwłaszcza tych działających w internecie, oferuje wynagrodzenie za polecanie klientów. Wystarczy, że dany klient wejdzie na stronę firmy pożyczkowej z linku polecającego. Wynagrodzenia za polecenia są niewielkie, jednak z racji tego, iż na rynku działa dziś bardzo wiele firm pożyczkowych, można uzbierać z tego całkiem rozsądną kwotę.

Warto również zauważyć, że można zarobić na samodzielnym zaciąganiu kredytów. Wystarczy wziąć kredyt wchodząc na stronę ze swojego prywatnego linku i wziąć pożyczkę. Warto zauważyć, że wiele firm oferuje pierwszy kredyt za darmo, więc inwestycja ta nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *