Leczenie przepukliny – poradnik pacjenta

Przepuklina bardzo często występuje u osób, które na co dzień dźwigają ciężkie przedmioty. Jednak nie jest to jedyną przyczyną powstawania przepukliny. Stanowi ona też pooperacyjne powikłanie np. ze względu na nieprawidłowe zszycie powłok brzusznych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o przepuklinie?

Czym jest przepuklina?

Kiedy słyszymy przepuklina, zwykle kojarzymy ją z przepukliną brzuszną. Choć faktycznie występuje ona bardzo często, to istnieją też inne typy przepukliny. Najprościej rzecz ujmując, przepuklina to przedostanie się zawartości określonej jamy ciała poza tę jamę. Ową zawartość może stanowić narząd lub tkanka tłuszczowa. Jeśli jedno lub drugie znajdzie ujście w mięśniu czy powięzi, próbuje wydostać się na zewnątrz i wówczas powstaje przepuklina.

Przepuklinę dzieli się na kilka typów ze względu na miejsce występowania. Zatem wyróżnia się przepuklinę pachwinową, pępkową, udową i pooperacyjną.

Jakie są przyczyny powstawania przepukliny?

Poza nieprawidłowym odżywaniem i prowadzeniem złego stylu życia, jedną z istotniejszych przyczyn jest osłabienie wspomnianych wyżej mięśni i powięzi, czyli tkanki łącznej.

„Przepukliny powstają w miejscach zmniejszonego oporu powłok i przepony podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Ma to miejsce podczas kichania, kaszlu, oddawania stolca oraz podnoszenia ciężarów. Skutkuje to wydostawaniem się zawartości jamy brzusznej poza anatomiczny kompartment. Zdarzają się także sytuacje, predysponujące do obniżenia wytrzymałości tkanek. Należą do nich urazy mechaniczne, ale też interwencje chirurgiczne” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Najczęściej występującym rodzajem jest przepuklina pachwinowa i w dużej mierze dotyczy ona mężczyzn. W przypadku kobiet będzie to z kolei przepuklina udowa.

Przepuklina zewnętrzna i zewnętrzna

Do przepuklin zewnętrznych zaliczana jest przepuklina brzuszna. Pojawia się ona w nadbrzuszu, niedaleko pępka i pachwiny. Dzieli się następnie na wymienioną już przepuklinę pachwinową, pępkową, udową. Tegu typu przepuklina może też być wynikiem nieprawidłowego zszycia powłok brzusznych. Kiedy dokładnie powstaje przepuklina brzuszna? W chwili gdy część jelita przesunie się z dolnej części brzucha do pachwiny lub w stronę uda. Przepuklina pępkowa jest w większości przypadków wadą wrodzoną.

Dotyczą one mięśnia płaskiego jakim jest przepona. Przy tego typu przepuklinach dochodzi do przemieszczenia się narządów jamy brzusznej w stronę klatki piersiowej ze względu na braki w mięśniu przepony.

Leczenie przepukliny

Leczenie przepukliny nie powinno być lekceważone, ponieważ jelita, które zmieniły swoje położenie, mogą ulec uwięźnięciu, co finalnie poskutkuje nawet śmiercią. Konieczne jest zawsze leczenie operacyjne, które może być albo klasyczne, albo laparoskopowe. Obecnie coraz częściej stosuje się leczenie laparoskopowe, które jest mniej inwazyjne – nie wymaga znacznego rozcięcia skóry i podwiązywania naczyń w podbrzuszu. Ponadto rana po takim zabiegu jest dużo mniejsza. Może się zdarzyć, że zaistnieją przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego. Wtedy jedynym wyjściem jest założenie specjalnego pasa przepuklinowego, który zmniejszy ryzyko powiększania się przepukliny.

Należy pamiętać, że po operacji przepukliny trzeba unikać noszenia ciężkich rzeczy. Niemniej nie można zapominać o aktywności, która pomoże w szybszym powrocie do normalnego poruszania, a ma to znaczenie szczególnie w przypadku przepukliny pachwinowej.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *