Bank czy parabank – jak wybrać pożyczkodawcę

Wysoka cena niektórych dóbr oraz brak kapitału na ich zakup powodują, że można je nabyć jedynie za pożyczone pieniądze. Udzielaniem wsparcia finansowego zajmują się banki oraz firmy pożyczkowe – zwane inaczej parabankami. Czym kierować się przy wyborze pożyczkodawcy?

Banki a regulacje prawne dotyczące otrzymania kredytu

Banki działają na podstawie Ustawy o Prawie Bankowym oraz podlegają pod Komisję Nadzoru Finansowego (KFN), co oznacza, że każdy z nich został sprawdzony pod kątem możliwości świadczenia usług i zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa. Konsument ubiegający się o przyznanie środków w banku również musi przejść odpowiednią weryfikację, podczas której niezbędne może być: zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości wynagrodzenia i potwierdzenie comiesięcznych wpływów na konto. Wielu konsumentów otrzymuje po sprawdzeniu dokumentów decyzję negatywną, najczęściej ze względu na brak stałego wynagrodzenia, brak umowy o pracę, wpis w Biurze Informacji Kredytowej lub dlatego, że osiągane dochody są za niskie.

Parabanki i mniej formalności, by otrzymać pożyczkę

Firmy, które oferują konsumentom środki pieniężne, ale nie działają zgodnie z regulacjami KNF, nazywane są „parabankami”. Złożenie wniosku w firmie pożyczkowe jest mniej skomplikowane niż w banku i wymaga mniejszej ilości dokumentów. W niektórych przypadkach, by otrzymać pieniądze, wystarczy jedynie dowód osobisty. Warto jednak dokładnie zapoznać się z opiniami na temat danej instytucji oraz warunkami oferty. Więcej informacji znajduje się w artykule pt.: „Jak nie dać się złapać na chwilówkach?”. Należy również pamiętać, że pożyczka jest zobowiązaniem, dlatego warto zachować rozsądek, by nie wpaść w spiralę zadłużenia. Jeśli już tak się stanie, można skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Jak to wygląda w praktyce? – szczegóły na stronie: https://www.ratkomat.pl/blog/jaki-kredyt-konsolidacyjny-na-splate-chwilowek.

W obu przypadkach – ubiegania się o kredyt w banku lub o pożyczkę w firmie finansowej – należy przeczytać i zweryfikować dokumenty, szczególnie umowę, a wszystkie niezrozumiałe kwestie wyjaśnić z doradcą. W sytuacji, w której potrzebna jest dodatkowa gotówka, trzeba skorzystać z tej oferty, której warunki są korzystniejsze.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *