Na co zwrócić uwagę przy wyborze komory klimatycznej?

Komory klimatyczne to niezbędne wyposażenie laboratorium testującego wchodzące na rynek produkty. Od tego, jak działają te urządzenia, zależy więc bardzo wiele, chociażby decyzja o dopuszczeniu takiego wyrobu do obrotu. Mając świadomość, że wybór najodpowiedniejszej komory nie zawsze jest łatwy, przygotowaliśmy ten krótki poradnik. Dowiesz się z niego, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, podczas procesu zakupu takiego sprzętu.

Budowa komory klimatycznej i jakość użytych materiałów

Na wstępie musimy wspomnieć o tak prozaicznej kwestii, jak wielkość komory. W zależności od potrzeb, a także dostępnej przestrzeni, możesz zdecydować się na modele o różnej pojemności. Dostępny zakres obejmuje pojemności od 16l do aż 2000l. Poszczególne modele różnią się też między sobą też budową. Warto szczegółowo przestudiować dokumentację techniczną, a także dokładnie przyjrzeć się urządzeniu, ewentualnie jego fotografiom.

Takie kwestie jak kształt i rozmieszczenie drzwi czy udogodnienia typu wbudowany system głębokiego osuszania wpływają na późniejszy komfort pracy. Komory klimatyczne, aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być też wykonane z wysokiej klasy materiałów. Kiepskiej jakości obudowa czy wątpliwego pochodzenia podzespoły szybko przełożą się na awaryjność całego sprzętu.

Bezpieczeństwo pracy i łatwość obsługi

Punkt ten jest w pewnym sensie rozwinięciem poprzedniego. Obecność funkcji dodatkowych wpływa bowiem na bezpieczeństwo i komfort pracy z urządzeniem. Komory klimatyczne mogą być wyposażone m.in. w system zabezpieczający przed nagłym wzrostem temperatury. Inne ciekawe funkcje, takie jak pakiet redukcji hałasu, kolumny demineralizacyjne czy delikatne zamykanie na zamek elektromagnetyczny nie zapobiegają wprawdzie wypadkom przy pracy, ale znaczenie ułatwiają codzienne użytkowanie komory.

Dzięki obecności udogodnień testy przeprowadzane w laboratorium mogą odbywać się szybciej, a wyniki obarczone są mniejszym ryzykiem pomyłki. Ponieważ głównym zadaniem komór klimatycznych jest symulacja naturalnych warunków klimatycznych i przetestowanie, jak zachowuje się w nich badana próbka, sprawdź przed zakupem takie kwestie, jak możliwy do ustawienia zakres temperatury i poziom wilgotności.

Komory klimatyczne tylko ze sprawdzonego źródła

Komory klimatycznej szukaj jedynie w sprawdzonym sklepie ze sprzętem laboratoryjnym. Sprawdź, czy oferuje on wysokiej klasy sprzęt od renomowanych producentów oraz jak długo działa na rynku. Polecamy firmy zapewniające również obsługę serwisową – oszczędza to wiele stresu w razie ewentualnych awarii, które niestety mogą się przydarzyć nawet najwyższej jakości urządzeniom.

Pamiętaj też, że nie zawsze tańsze komory klimatyczne będą w dłuższej perspektywie opłacalne. Inwestycja w dobry jakościowo, posiadający rozbudowane oprogramowanie dodatkowe sprzęt szybko przełoży się na sprawne funkcjonowanie całego laboratorium.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *