Najpopularniejsze rodzaje wanien

Wanny można podzielić, biorąc pod uwagę różne kryteria – m.in. kształt czy materiał, z którego są wykonane. Poniżej wybraliśmy najpopularniejsze modele – zobacz, czym się charakteryzują i do jakich pomieszczeń będą odpowiednie.

Wanny prostokątne

Najbardziej popularnym modelem jest bez wątpienia wanna prostokątna, gdyż pasuje do większości łazienek. Do wyboru są różne jej wersje, jest łatwa do zamontowania, występuje z funkcjonalną obudową, zagłówkiem, oparciem na łokcie lub siedziskiem. Poza tym może mieć wygodny rant, który będzie pełnił rolę siedziska albo półki. W obudowie z kolei są szafki z otwieranymi uchylnie drzwiczkami. Producenci oferują wanny prostokątne o wymiarach zwykle 70-100 cm szerokości oraz długości 120-200 cm.

Wanny narożne

Wanny symetryczne. Często wybierane są też wanny narożne, czyli montowane w rogu łazienki. Wanny symetryczne narożne wyróżniają się równą długością boków – front może być o prostych liniach lub w formie łuku koła.

Wanny asymetryczne. Prezentują się efektownie, będą dobre do niedużej łazienki. W ofercie wielu marek są modele przeznaczone specjalnie do małych pomieszczeń. Pozwolą na komfort kąpieli, ale też na oszczędzenie miejsc w łazience.

Poza tym wanny asymetryczne pozwalają na duże możliwości aranżacji wnętrza, a ich kształt nada odpowiedniego charakteru łazience. Często są projektowane i produkowane na planie trapezu lub trójkąta prostokątnego.

Wanny akrylowe

Bardzo dużą popularnością cieszą się również wanny akrylowe – nic w tym dziwnego, bo  mają wiele zalet. Są w przystępnej cenie, poza tym są lekkie i łatwe w montażu, a ich pielęgnacja nie sprawia problemów. Akryl nie przebarwia się i nie rysuje, jest też miły i ciepły, co ma znaczenie podczas kąpieli i zapewnia odpowiedni komfort.

Wanny wolnostojące

Jednym z modnych trendów w przestronnych łazienkach są wanny wolnostojące. Dedykowane są one właściwie do salonów kąpielowych. Mogą mieć różne kształty, ale zawsze potrzebują przestrzeni, aby móc prezentować się w całej okazałości i stać się wspaniałą ozdobą. Zwykle są sercem salonu kąpielowego. Należy o nich pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Alternatywa – parawan nawannowy

A może nie wiesz, czy wybrać wannę, czy brodzik? Kompromisem będzie parawan nawannowy, który pozwoli cieszyć się zarówno zaletami jednego, jak i drugiego urządzenia. Można go zamontować na różnych wannach. W zależności od potrzeb skorzystasz z szybkiej kąpieli, weźmiesz długą kąpiel, zrobisz pranie. Parawany nawannowe dla wielu osób są funkcjonalnym i praktycznym wyborem.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *