Obuwie medyczne dla pielęgniarek i lekarzy. Czym powinno się charakteryzować?

Praca w służbie zdrowia to praca wymagająca, wymuszająca na medykach konieczność spędzania długich godzin na przysłowiowych nogach oraz chodzenia po twardej, często szkodliwej dla zdrowia nawierzchni. Jest to więc jeden z tych zawodów, gdzie wygodne obuwie jest konieczne, a wręcz niezbędne. Czym powinno się charakteryzować praktyczne i jednocześnie wygodne obuwie medyczne? Mamy kilka istotnych uwag.

Długotrwałe obciążenia

Długotrwałe chodzenie może być szkodliwe dla nóg oraz kręgosłupa, a w konsekwencji prowadzić do powstania lub nasilenia się wielu groźnych dla zdrowia schorzeń (m.in. drętwienie kończyn, bóle pleców, obniżone lub wzmożone napięcie mięśni, problemy z chodzeniem i prawidłową postawą, itd.). Tego typu przypadłości są typowe wśród pracowników służby zdrowia, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek, których praca opiera się w głównej mierze na wielogodzinnych dyżurach w ciągłym ruchu. W ich przypadku dobrze dobrane obuwie medyczne stanowi jeden z najważniejszych atrybutów pracy.

Obuwie medyczne dla pielęgniarek i lekarzy

Męskie i damskie obuwie medyczne to idealne rozwiązanie dla lekarzy, pielęgniarek, stomatologów, a także fryzjerów czy nawet kosmetyczek, czyli wszystkich tych osób, które siłą rzeczy są zmuszone do obciążania swojego kręgosłupa i kończyn dolnych przez niejednokrotnie kilkanaście godzin dziennie. W przypadku takiego obuwia najważniejsza jest odpowiednia amortyzacja w postaci np. specjalnych wkładek żelowych, poduszek powietrznych czy też warstw piankowych. Dodatkowym wsparciem, jakie ma m.in. obuwie medyczne dla pielęgniarek, są specjalne obicia, dzięki którym nacisk wywierany na stopy jest o wiele mniejszy, a tym samym zwiększa się jednocześnie komfort chodzenia.

Ciężar i bezpieczeństwo

Ważną kwestią w przypadku obuwia medycznego jest również jego waga. Noszenie ciężkiego obuwia, szczególnie podczas wykonywania obowiązków służbowych, nie należy do przyjemnych, jest niewygodne i wymaga od człowieka dodatkowego wysiłku. Obuwie medyczne damskie (https://www.uniformix.pl/pol_m_Obuwie-medyczne_Obuwie-medyczne-damskie-523.html) i męskie powinno być więc lekkie, niepowodujące nadmiernego obciążenia stóp, a zapewniające odpowiednie wsparcie części stopy pomiędzy palcami a piętą. Kolejna istotna sprawa to bezpieczeństwo. Obuwie medyczne powinno, a wręcz musi posiadać odpowiednią powierzchnię antypoślizgową. Kto, jak kto, ale pracownicy służby zdrowia są najbardziej narażeni na wszelkiego rodzaju wypadki i urazy wywołane poślizgnięciem. Konieczne jest więc użytkowanie obuwia posiadającego specjalne podeszwy antypoślizgowe, dzięki którym poruszanie się jest bezpieczniejsze.

Higieniczne obuwie medyczne damskie i męskie

Nie można również zapomnieć o tak ważnej kwestii jak higiena. Męskie i damskie obuwie medyczne musi być na pewno łatwe w utrzymaniu czystości. Buty pracowników służby zdrowia podczas codziennych obowiązków ma styczność nie tylko ze sterylnie czystą podłogą, ale również bardzo często z różnego rodzaju substancjami, wydzielinami czy środkami chemicznymi. Z tego też powodu praktyczne i wygodne obuwie medyczne musi być także łatwe do czyszczenia oraz pielęgnacji.