Nowoczesny dom może oszczędzać energię

Nowoczesny dom może oszczędzać energię

Jeśli zamierzasz budować dom, zastanów się, czy nie warto postawić na dom energooszczędny. Dowiedz się, jakie zalety mają takie domy i co je wyróżnia spośród innych. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, wybierają projekt takiego budynku.

Dom energooszczędny – dlaczego warto?

Planując budowę własnego domu, pewnie zastanawiasz się nad przyszłymi kosztami utrzymania. Musisz wiedzieć, że w typowym domu sporą część kosztów stanowią wydatki na ogrzewanie. Możesz je mocno zmniejszyć, decydując się na dom energooszczędny.Oprócz dużo niższych kosztów utrzymania taki dom jest zdecydowanie trwalszy, ponieważ do jego budowy używa się wysokiej jakości materiałów budowlanych. To oraz niższe koszty eksploatacji sprawiają, że dom energooszczędny można sprzedać za lepszą cenę niż tradycyjny.

Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

Za dom energooszczędny można uznać taki, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi 70-80 kWh/m². Takie domy mają zwykle zwartą bryłę oraz dwu lub czterospadowy dach. Ilość mostków cieplnych jest minimalna i są one dobrze zabezpieczone przed ucieczką ciepła. Także rozmieszczenie okien i przeszklonych elementów jest celowe, aby dodatkowo ogrzewaćDo ogrzewania używa się kotłów gazowych o wysokiej wydajności lub pomp ciepła. Niezbędnym wyposażeniem są też rekuperatory. W miarę możliwości warto zamontować również panele fotowoltaiczne, które pozwolą na uzyskanie dodatkowej energii elektrycznej.

Najlepsze Projekty domów energooszczędnych

Pracownie architektoniczne oferują bardzo dużo różnorodnych projektów domów energooszczędnych. Jak wybrać ten najlepszy, który sprawi, że wybudowany na jego podstawie dom, będzie idealny?Na początek należy określić powierzchnię domu. Pamiętać trzeba, aby jego bryła była zwarta. Dach powinien być płaski, dwuspadowy lub najwyżej czterospadowy. Użyte materiały powinny być wysokiej klasy, o dobrej termoizolacyjności.Bardzo istotny jest też rozkład pomieszczeń. Umieszczenie salonu po stronie południowej sprawi, że będzie on ogrzewany dodatkowo promieniami słońca. Od strony północnej powinno być jak najmniej otworów okiennych.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *