Okna – jak dopasować je do domu?

Nowe okna odmieniają wnętrze. I nie chodzi tu wyłącznie o względy praktyczne, jak komfort termiczny i niższe rachunki za ogrzewanie. Profile dostępne dzisiaj na rynku mają unikatowy design, przez co pozytywnie wpływają na aranżację wnętrz oraz odbiór budynku z zewnątrz. Wybierając okna PVC, nie należy bagatelizować względów estetycznych.

Okno dopasowane do wnętrza

Dwukolorowe okna PVC szybko zyskały wiernych zwolenników, wielu z nich wybiera je do swoich domów oraz biur. Co daje montaż profili, różniących się wewnątrz i na zewnątrz? To przede wszystkim większe możliwości dopasowania okna PVC do aranżacji konkretnych pomieszczeń. Od środka każde z nich może mieć inny kolor, co uczyni je ciekawymi dodatkami do wyposażenia. W celu zachowania spójności budynku i jego walorów estetycznych, po zewnętrznej stronie profile będą wyglądały identycznie.

Przy okazji warto też nadmienić, że dobieranie okna PVC do poszczególnych pomieszczeń nie ogranicza się wyłącznie do cech widocznych gołym okiem. Na znaczeniu zyskuje świadome dopasowywanie profili do warunków, panujących w różnych częściach domu. Przykładowo we wnętrzach, których okna wychodzą na południe, warto zastosować nowoczesne pakiety szybowe. Większa przepuszczalność promieni słonecznych pozwoli dogrzać salon czy kuchnię. To właśnie takie wnętrza najczęściej znajdują się w południowej części domu. I to tam domownicy spędzają sporo czasu w późniejszych częściach dnia.

Wracając jednak do kwestii kolorów, należy podkreślić praktycznie nieograniczony wybór w tym zakresie. Kupujący mogą skorzystać z klasycznych rozwiązań, takich jak chociażby białe okna PVC czy profile plastikowe z drewnianą okleiną. Z drugiej strony czekają na nich także oryginalniejsze projekty. Za przykład niech posłużą czerwone czy zielone modele stolarki okiennej.

Jak dobrać okna PVC do dachu czy elewacji?

Przyjemny dla oka dom tworzy spójną całość, także pod względem zastosowanej kolorystyki. Okna PVC, a także stolarka drzwiowa czy chociażby rynny, powinny pasować do elewacji i pokrycia dachowego. Jak zadbać o dobry efekt końcowy? Zanim dekarze rozpoczną pracę na działce, trzeba mieć plan na kolejne etapy inwestycji. Pomogą tu programy, których na co dzień używają zawodowi architekci. Na ekranie komputera widzi się różne warianty przyszłego domu, co ułatwia podjęcie decyzji.

W nowoczesnym budownictwie odważne rozwiązania kolorystyczne są chętniej stosowane. To tam najczęściej spotyka się okna PVC w różnych odcieniach czerwieni czy innej mocno nasyconej barwy. Wyrazista stolarka okienna wprowadza pewne urozmaicenie, przydatne gdy budynek o prostych kształtach pokrywa stonowana elewacja. W przypadku bardziej tradycyjnych domów, okna PVC z powodzeniem dopasowuje się do dachu. Elementy te mogą być w podobnych odcieniach, a nawet w takim samym kolorze. To samo dotyczy elewacji. By jednak uniknąć nieciekawego efektu, warto zastosować odmienne odcienie tej samej barwy. Takie zestawienie to bezpieczna opcja, podobnie zresztą jak aranżacje we wnętrzach monochromatycznych. Różne warianty jednego koloru pasują do siebie. Bez względu na to, jakie odcienie ostatecznie się wybierze.

Poszukiwania okna PVC nie powinny sprowadzać się do wyboru najcieplejszego, tudzież najtańszego modelu. Profile oraz szyby to inwestycja na długie lata. Zatem dobrze, jeżeli będą cieszyły także pod względem wizualnym. Warto inwestować w stolarkę, która wkomponuje się w stylistykę obiektu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *